Yazdır

İsrail Savaş Kabinesi'nde neler görüşüldü?

Tarih: 15 Nisan 2024 - 19:47

İran, 7 yetkilisinin öldürülmesinin ardından İsrail'e misilleme saldırısı düzenledi. 13 Nisan'daki saldırıda yüzlerce insansız hava aracı ve füze fırlatıldı. İsrail ise bu saldırıya ne yanıt verileceğini tartışıyor

İsrail Savaş Kabinesi, İran'ın 13 Nisan'da düzenlediği hava saldırısına verilecek "yanıtı" görüşeceği toplantıyı tamamladı.

Kanal 12'nin haberinde, toplantıda İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığı ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğu öne sürüldü.

Haberde, toplantıda ele alınan bu seçeneklerin "bölgesel bir savaşa yol açmayacağı" savunulurken, Savaş Kabinesi'nin "ABD tarafından engellenmeyecek bir yanıtı seçmeyi amaçladığı" belirtildi.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

İsrail, Gazze'ye saldırıları nedeniyle 2 katından fazla borçlandı

 

Almanya'dan İran'a 'İsrail' çağrısı

 

İsrail karşı saldırıdan son anda vazgeçti

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/israil-savas-kabinesinde-neler-gorusuldu/1793958