Yazdır

Paris Olimpiyatları açılışı için güvenlik korkusu

Tarih: 15 Nisan 2024 - 17:46

Paris Olimpiyatları açılış töreninin güvenlik riskleri nedeniyle Sen Nehri yerine Fransa Stadyumu'nda düzenlenebileceği bildirildi

Fransa, ülkeye milyonlarca ziyaretçi çekmesi beklenen Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları öncesinde, güvenlik tedbirlerini en yüksek düzeye çıkardı.

Güvenlik önlemleri özellikle sporcuların Sen Nehri boyunca teknelerle geçit töreni yapacağı açılış törenine yoğunlaşmış durumda.

Euronews'de yer alan habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sen Nehri'nde düzenlenmesi planlanan Paris Olimpiyatları açılış töreninin güvenlik nedeniyle Stade de France'da (Fransa Stadyumu) yapılabileceğini açıkladı. 

Macron, kolluk kuvvetlerinin açık havada düzenenecek bu etkinlik için seferber edileceğini söyledi.

Fransız medyasına konuşan Macron, "İncelemelerimiz sonucu risklerin olduğuna karar verirsek başka senaryolarımız, B ve C planlarımız var." dedi.

Paris'te 26 Temmuz'da düzenlenecek açılış töreni, bir stadyum dışında düzenlenen ilk olimpiyat açılış töreni olacak. 

Seyirci sayısı 300 bin civarına düşürüldü

Organizatörler başlangıçta töreni nehir kenarından izleyecek seyirci sayısını 600 bin kişi olarak belirlemişti. Ancak güvenlik kaygıları nedeniyle bu sayı 300 bin civarına düşürüldü. 

Fransız hükümeti ayrıca, turistlere açılış törenini izlemeleri için ücretsiz giriş hakkı verilmemesine karar verdi. Etkinliğe sadece davetliler ücretsiz bir şekilde katılacak. 

Fransa, 2015 yılında Bataclan Konser Salonu'na düzenlenen saldırı da dahil defalarca DAEŞ saldırılarının hedefi oldu. 

Geçtiğimiz ay Rusya'da bir konser salonuna düzenlenen ölümcül saldırının DAEŞ tarafından üstlenilmesinin ardından Fransız hükümeti güvenlik alarmını en üst düzeye çıkardı.

DAEŞ'ten Şampiyonlar Ligi'nin oynanacağı stadyumlara tehdit

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/paris-olimpiyatlari-acilisi-icin-guvenlik-korkusu/1793953