Yazdır

Almanya'nın sanayi üretimi beklentileri aştı

Tarih: 08 Nisan 2024 - 09:12

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da sanayi üretimi şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde bir artış gösterdi.

Almanya'da Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,1 yukarı geldi. Piyasalarda beklenti artışın yüzde 0,3 ile sınırlı kalacağı yönündeydi.

Daha az dalgalı olan üç aylık karşılaştırmalı veriler, üretimin Aralık 2023 ile Şubat 2024 arasındaki dönemde önceki üç aya göre yüzde 0,5 daha düşük olduğunu gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde yzüde 4,9 düşüş görüldü.

İmalat sanayi üretiminin yüzde 1,9 arttığı ayda, inşaat üretiminde artış yüzde 7,9 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Buna karşılık, enerji üretim sektöründeki üretimdeki yüzde 6,5 düşüş genel performans üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Şubat ayında enerji ve inşaat hariç sanayi sektöründe üretim, mevsim ve takvim ayarlamalarının ardından ocak ayına göre yüzde 1,9 arttı.

Almanya fabrika siparişleri şubatta yükseldi

 

Almanya'da yıllık enflasyon martta yüzde 2,2'ye geriledi

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/almanyanin-sanayi-uretimi-beklentileri-asti/1792968