Yazdır

Ankara ile Astana arasında ilk doğrudan uçuş gerçekleşti

Tarih: 05 Aralık 2022 - 08:57

AnadoluJet, Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Kazakistan'ın başkenti Astana'ya ilk doğrudan uçuşunu gerçekleştirdi. İlk etapta Ankara-Astana arasında haftada iki sefer düzenleneceği bildirildi.

Ankara-Astana güzergahındaki ilk seferinde 140 yolcusunu taşıyan Türk Hava Yolları'nın (THY) markası AnadoluJet'in B-737 tipi uçağı, yerel saatle 07.15'te Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı'na iniş yaptı. İlk sefer dolayısıyla havalimanında düzenlenen törene, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici, AnadoluJet Pazarlama Satış Müdürü Ahmet Yıldız, Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi Başkanı Talgat Lastayev, Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Daulet Hamzin'in yanı sıra diğer yetkililer ile basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmalarından sonra Kazak halk müziği seslendirildi. Kazak halk oyununun sergilendiği törende, ilk uçuş için kurdele ve pasta kesildi.

‘’HAVADAN BİR KÖPRÜ KURUYORUZ’’

Ahmet Yıldız, törenin ardından yaptığı açıklamada, AnadoluJet'in söz konusu güzergahta başlattığı doğrudan uçak seferlerinin Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilere ekonomik ve kültürel olarak daha fazla katkı sağlayacağını söyledi.

İlk seferin 140 yolcuyla yapıldığını kaydeden Yıldız, "Dönüşte de 160 yolcumuz var. Biz aslında havadan bir köprü kuruyoruz. Köprüler ne kadar kolaysa insanlar o kadar birbirleri arasında gidip gelebilir. Biz de bugün Ankara-Astana arasındaki köprümüzü kurduk. Bu köprü bundan sonra hep baki kalacaktır ve insanlar bunu kullanarak seyahat edecektir. Bu gerçekten gurur verici bir şey. Özellikle başkent olması ayrı güzel." değerlendirmesinde bulundu.

AnadoluJet, Ankara-Astana güzergahında ilk etapta haftada iki sefer düzenleyecek.

İzmir'de yoğun sis, uçak seferlerini iptal ettirdi

 

Bursa'daki uçak kazasında detaylar ortaya çıktı

 

Çin ve Rusya'nın bombardıman uçakları Japon Denizi üzerinde

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/ankara-ile-astana-arasinda-ilk-dogrudan-ucus-gerceklesti/1706884