Yazdır

İran milli takımından Dünya Kupası'nda rejim karşıtı açıklama

Tarih: 21 Kasım 2022 - 03:42

Katar'da Dünya Kupası kapsamında İngiltere ile oynayacak İran'ın takım kaptanı Ehsan Hajsafi, kendisinin ve takım arkadaşlarının ülkelerindeki göstericileri desteklediklerini belirterek değişim çağrısında bulundu.

İran milli takım kaptanı Ehsan Hajsafi İngiltere-İran maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında, "Ülkemizde koşulların doğru, halkımızın da mutlu olmadığını kabul etmeliyiz" dedi.

Hajsafi protestolarda yakınlarını kaybeden "kederli tüm ailelere" taziyelerini sundu.

İran'ın kaptanı ayrıca Dünya Kupası'nda mücadele etmelerinin, halklarının sesi olmamaları gerektiği anlamına gelmediğini vurguladı.

32 yaşındaki Hajsafi, Yunanistan'ın AEK takımında da forma giyiyor.

Dünya Kupası öncesi İran'ın turnuvadan ihraç edilmesi çağrıları yapılmıştı.

İran Boks Federasyonu Başkanı Hossein Soori de ülkesindeki protesto gösterilerinin aşırı güç kullanılarak bastırılması nedeniyle bir turnuva için gittiği İspanya'dan ülkesine geri dönmeyeceğini açıklamıştı.

İnsan hakları kuruluşları İran'da güvenlik güçlerinin son olarak ülkenin kuzeybatısındaki Kürt kenti Mahabad'da 4 göstericiyi öldürdüğünü söylüyor.

Kente Cumartesi günü ağır silahlı Devrim Muhafızları gönderilmişti.

400'den fazla protestocu hayatını kaybetti

İran'da rejim karşıtı son protestolar, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle 13 Eylül'de gözaltına alınmasından 3 gün sonra hayatını kaybetmesiyle başlamıştı.

İnsan hakları aktivistlerine göre çatışmalarda 400'den fazla protestocu hayatını kaybetti, 17 bine yakın kişi de gözaltına alındı.

İran yönetimi ise protestoların yurt dışından ve ülkenin düşmanları tarafından yönetildiğini savunuyor.

Başörtüsünü çıkaran Hengameh Ghaziani gözaltına alındı

Öte yandan İran medyası, ülkenin önde gelen aktrislerinden Hengameh Ghaziani'nin protesto hareketini desteklediği gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.

Hengameh Ghaziani daha önce başörtüsünü çıkarmış ve "Bu benim son paylaşımım olabilir. Şu andan itibaren başıma ne gelirse gelsin, bilin ki her zaman olduğu gibi son nefesime kadar İran halkının yanındayım" demişti.

İran, İngiltere'ye protesto notası verdi

 

ABD medyası: Rusya ve İran ortaklaşa SİHA üretecek

 

İran'da bir gösterici daha idam cezasına mahkum edildi

 

İran'da göstericilere silahla müdahale

 

İran’da saldırıda ölen çocuğun cenazesi rejim karşıtı protestoya dönüştü

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/iran-milli-takimindan-dunya-kupasinda-rejim-karsiti-aciklama/1703674