Yazdır

ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti

Tarih: 16 Mart 2022 - 14:03

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 1,2 düşüşle 496,5 puan oldu.

MBA'nın yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 0,7 artışla 269,5 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 2,8 düşüşle 1.778,3 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 4,27 (Önceki %4,09), 15 yıllık yüzde 3,55 (Önceki %3,39), 5 yıllık ARM faizi yüzde 3,36 (Önceki %3,38), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 4,02 (Önceki %3,79) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları
kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 11 Mart ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD'de yaz saati uygulaması kalıcı hale geliyor

 

ABD, İspanya'ya 950 milyon dolarlık helikopter satacak

 

Rusya'dan ABD Başkanı Biden ve bakanlara yaptırım kararı

 

ABD'de perakende satışlarda artış sürüyor

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/abdde-mba-endeksleri-karisik-seyretti/1649499