BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYaz turizmine korona virüs darbesi----

Yaz turizmine korona virüs darbesi

Yaz turizmine korona virüs darbesi
01 Ekim 2020 - 13:00 www.finansgundem.com

Salgın tedbirleri ve küresel boyutta seyahat kısıtlamaları nedeniyle yaz aylarında turizm gelirinde en az 11 milyar dolar kayıp yaşandı

Korona virüs salgını ve ülkelerin getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle turizmde yaz sezonu büyük bir darbe aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre haziran, temmuz ve ağustos aylarında Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 81,5 geriledi. Geçen yıl yaz aylarında Türkiye'yi ziyaret eden 20 milyonu aşkın turist, kişi başı ortalama 666 dolar harcama yapmıştı. Bu yıl ise Haziran-Ağustos döneminde Türkiye'ye gelen turist sayısı 3,7 milyona geriledi.

2019 yılındaki ortalama harcama miktarı baz alınarak 2020 geliri için bir hesaplama yapılırsa yaz aylarında turizm gelirinde 11,1 milyar dolarlık bir kayıp olduğu görülüyor. Bu da üç aylık dönem boyunca sektörün her gün en az 120 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor.

MALİ SIKINTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı kuruluşu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman, geçen yıl 40 milyar dolar olan turizm gelirinin bu yıl en iyi ihtimalle 13-15 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini söylüyor. BBC Türkçe'ye konuşan Akman, Türkiye'nin diğer turizm ülkelerine nazaran daha iyi bir performans sergilediğini ifade ediyor:

"Pandemi süreci her ülkeyi hazırlıksız yakaladığı gibi ekonomik olarak da kötü etkiledi. Biz de Türkiye olarak bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilendik. Ama Bilim Kurulu ve burada aldığımız turizmle ilgili hızlı kararlar ve tedbirlerle özellikle de bu süreçte oluşturduğumuz güvenli sertifikasyon belgesiyle rakiplerimiz olan diğer turizm ülkelerine göre daha başarılı bir grafik çizdik.

Tabii ki bu önlemler bizi ekonomik olarak tam anlamıyla rahatlatmadı ama yaramıza merhem oldu. Ekonominin kötü olduğu bu dönemde birçok otel mali sıkıntıya girdi. Devletin vermiş olduğu Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli uzun dönemli krediler nispeten birçok otelimizi rahatlattı."

ÖNCELİK İŞLETMELERİ YENİDEN AÇABİLMEK

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, bu yılın turizm verilerinin önceki yıllarla kıyaslanmaması gerektiğini düşünüyor. Yağcı'ya göre bu yıl turizm sektörünün öncelikli hedefi, kapanan işletmelerin yeniden açılıp bir biçimde ticari faaliyetlerine devam etmesiydi:

"Seyahat kısıtlamalarının yaşandığı bir dönemden geçtik. Güvenli turizm sertifikası çerçevesinde özellikle haziran sonu itibariyle işletmelerimizi açtık ve bugüne kadar geldik. İç turizmle başlayan ve dış turizmle de desteklenen bir turizm sezonumuz var. Türkiye bu dönemde hem kamuda hem de özel sektörde yapılabilecek her türlü çalışmayı yaparak, güvenli turizm sertifikasıyla önemli bir iş başarıp turizm faaliyetini kısıtlı da olsa başlattı. Bu yılı geçen yıl ile kıyaslamamak lazım, bu seneki önceliğimiz işletmelerimizi açıp ticari faaliyetimizi devam ettirmekti."

DENİZ TURİZMİ FENA SEZON GEÇİRMEDİ

Küçük Oteller Derneği Başkanı Ertan Ustaoğlu kıyı bölgelerindeki otellerin deniz tatili açısından çok kötü bir sezon geçirmediğini söyleyerek, İstanbul ve Ankara'daki gibi şehir otellerinin daha fazla etkilendiğini belirtiyor.

Ustaoğlu, deniz kenarındaki otellerde yüzde 50 ila 75 arası değişen doluluk yaşandığını belirtirken, şehir otellerinde bu oranın yüzde 25'te kaldığını ifade ediyor. Sahil bölgelerindeki butik olarak da tarif edilen küçük otellerde yabancı ziyaretçilerden ziyade yerli ziyaretçilerin konakladığını söyleyen Ustaoğlu, "Bodrum bu sene tamamen yerli pazara çalıştı. Yerli Pazar da olmasa durum küçük oteller açısından pek iyi olmazdı" diyor.

Ustaoğlu, kısıtlı da olsa yabancı ziyaretçi beklentilerinin ekim ayı için de sürdüğünü aktarıyor:
"Özellikle Antalya bölgesine beş yıldızlı otellere ilk önce Ruslar gelmeye başlamıştı. Daha sonra İngilizlerin Muğla ve Antalya civarındaki otellere gelmesiyle hareketlenme yükseldi. Daha çok Almanlar, İngilizler, Ruslar ve Ukraynalılar ziyaret etti. Tabii bunlar tatmin edici seviyelerde değildi ama yine yine de özellikle Antalya civarındaki oteller bu sene iki-üç ay fena iş yapmadı."

Ekonomide normalleşme adımları hızlandı

Prof. Dr. Ceyhan'dan üçüncü ve dördüncü dalga uyarısı

EBRD: Türkiye'de öncü veriler ekonomide iyileşmeye işaret ediyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)