BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatYaşlılar dolandırıcılara 3 milyar dolar kaptırıyor----

Yaşlılar dolandırıcılara 3 milyar dolar kaptırıyor

Yaşlılar dolandırıcılara 3 milyar dolar kaptırıyor
16 Şubat 2023 - 17:36 www.finansgundem.com

İleri yaşta ve savunmasız bireyler ABD’de her yıl dolandırıcılara 3 milyar dolar ödüyor. Dolandırıcılık vakalarının suçlularıysa çoğunlukla uzaktakiler değil, en yakındakiler

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Senatosu’nda bekleyen bir yasa tasarısı son yıllarda finansın en çok tartışılan konularından birisini çözmeyi hedefliyor: Yaşlı yetişkinlerin ve diğer savunmasız bireylerin dolandırılmasını engellemeyi.

Tasarı özetle ortaklık fonları, borsa yatırım fonları, hedge fonları, bazı tahvil varlıkları ve diğer havuz yatımları gibi açık uçlu yatırım şirketlerinin veya acentelerin gerekli görülmesi durumunda talep edilen miktarı ödemeyi 25 güne kadar ertelemesini kapsıyor. Fonlar söz konusu yetkiyi dolandırıcılık şüphesi doğması durumunda uygulamaya sokabiliyor. Söz konusu düzenleme 65 yaşın üzerindeki bireyler veya daha genç olmasına karşın savunmasız olduğu kanıtlanan bireyler için geçerli olacak.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu tür bir yasaya olan ihtiyaç yaşlı yetişkinlerin maruz kaldığı dolandırıcılıkların maliyetinin astronomik miktarlara ulaşması sonucu ortaya çıktı.

CNBC’nin haberine göre, ABD’de yaşlıların yılda kabaca 3 milyar doları dolandırıcılara kaptırdığı belirtiliyor. Üstelik bu rakam sadece rapor edilen rakamlar.

AARP Kamu Politikası Enstitüsü'nün 2020 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, vaka başına ortalama kayıplar tahmini 120.000 dolar.

Araştırmaya göre aile üyeleri yabancılara kıyasla iki kat daha fazla para çalıyor. Bilişsel zorlukları olan yaşlı yetişkinler sömürüye karşı en savunmasız olan kesim. Araştırmaya göre bu kesimdekilerin bilişsel sorunları olmayanlara göre paralarını çaldırma olasılığı iki kat daha fazla.

Hukuk firmasının Porter Wright Morris & Arthur’un Ortağı Marve Ann Alaimo, "Finans sektörü, genel olarak finansal sömürüye karşı savunmasız olan birçok insanın olduğunu görüyor ve yetişmeye çalışıyor. Yaşlı nüfus dolandırıcılar için en kolay hedef. Birçok işlem çevrimiçi veya telefon üzerinden yapılabiliyor" ifadelerine yer verdi.

ABD Sigortalı Emeklilik Enstitüsü’nden John Jennings ABD’deki yeni yasa tasarısı ile ilgili açıklamasında, “Kötü aktörler her zaman var olan yasaları sömürmek için yeni bir yol buluyorlar. Yasa ön cephedeki insanların sömürüsünü önlemeye yardımcı olmak için gerekli araçları sağlayacak" dedi.

2023 Finansal Sömürüyü Önleme Yasası olarak adlandırılan tasarı geçen ay oybirliğiyle Temsilciler Meclisi’nden Senato’ya gönderildi. Tasarının Senato Bankacılık Komitesi tarafından değerlendirilmesi bekleniyor. 2021'de de Temsilciler Meclisinden geçen benzeri bir tasarı, Senato'dan geçememişti.

Banka dolandırıcılığı zirve yaptı

 

Deprem yardımlarına yönelik dolandırıcılık vakaları dünya basınında

 

Dolandırıcıların yeni yöntemi: Uydu fotoğrafı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)