BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYaşadığınız şehir Kovid-19 sürecini etkiliyor!----

Yaşadığınız şehir Kovid-19 sürecini etkiliyor!

Yaşadığınız şehir Kovid-19 sürecini etkiliyor!
22 Kasım 2021 - 17:16 www.finansgundem.com

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü'ndeki uzmanların yaptığı son araştırmaya göre, özellikle kirliliğinin yüksek olduğu büyük şehirlerde havadaki PM2.5 ve NO2 parçacıkları Kovid enfeksiyonunun şiddetini artırıyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre hava kirliliğinin fazla olduğu bir şehirde yaşamak, korona virüsü çok daha ağır geçirmenize neden olabilir. İspanya'da yaklaşık 10 bin kişiden gelen verileri inceleyen araştırmacılar teyit edilmiş Kovid hastaları ve virüse yakalanmış ancak hiçbir semptomu olmayan kişilerden bilgi topladı.

HASTALIĞI AĞIR ATLATMA İHTİMALLERİ YÜZDE 50 DAHA FAZLA

Hürriyet'teki habere göre; Bilim insanları yaptıkları inceleme sonrasında havasında yüksek seviyelerde ince partikül madde (PM2.5) ve nitrojen dioksit (NO2) bulunan bölgelerde yaşayan insanların virüs kapmaları halinde ağır şekilde hastalanma ihtimallerinin yüzde 50'ye kadar daha fazla olduğunu keşfettiler.

Söz konusu PM2.5 ve NO2, fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan ve bunamadan kalp hastalığına kadar pek çok hastalığa neden olan küçük parçacıklardır.

ŞİMDİYE KADARKİ EN GÜÇLÜ KANIT

Çalışmayı yürüten Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü'ndeki uzmanlar, hava kirliliğinin Kovid-19 bulaşmış insanlar için kötü sonuçlar doğurabileceğine dair 'şimdiye kadarki en güçlü kanıtları' bulduklarını iddia ediyorlar.

ALINAN ÖRNEKLER HAVA KİRLİLİĞİ VERİLERİYLE KARŞILAŞTIRILDI

İspanya Katalonya'da 9 bin 605 katılımcının verilerini inceleyen araştırmacılar, 481 doğrulanmış Kovid vakası buldu. Ayrıca, katılımcılardan 4 binden fazla kan örneği topladılar ve bunların yüzde 18'i pozitif çıktı. Dr Manolis Kogevinas liderliğindeki araştırmacılar topladıkları örnekleri gönüllülerin yaşadığı bölgelerdeki hava kirliliği seviyeleri verileriyle karşılaştırıldı

YAKALANMA ŞANSINI ETKİLEMİYOR ANCAK ENFEKSİYONUN ŞİDDETİNİ ARTIRIYOR

Çevre Sağlığı Perspektifleri dergisinde yayınlanan sonuçlara göre kirlilik, Kovid'e yakalanma ihtimalini değiştirmedi ancak yüksek düzeyde kirli havaya maruz kalmanın Kovid enfeksiyonunun şiddetini artırdığı görüldü.

60 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLERİ DAHA ÇOK ETKİLEDİ

481 teyit edilmiş Kovid vakası için, PM2.5 ve NO2 seviyelerinin daha yüksek olduğu bölgelerde yaşamak, hastaneye yatmak hatta yoğun bakıma girmek gibi virüsün neden olduğu daha ciddi hastalıklarla ilişkilendirildi. Araştırmacılar, bunun özellikle 60 yaş üstü erkekler için geçerli olduğunu söyledi.

Tahran'da hava kirliliğinden senede 3 bin 751 kişi öldü

 

Hindistan'da hava kirliliği alarmı

 

İstanbul'da hava kirliliğinin en büyük nedeni 'trafik'

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.23 Kasım 2021 06:38

    RÜZGARLAR YARARLI ÇÖL TOZLARINI YERYÜZÜNE YARARLI GÜBRE OLARAK TAŞIDIĞI/DAĞITTIĞI GİBİ ZARARLI VİRÜSLERİ DE TAŞIYORLAR/DAĞITIYORLAR SURATLİ GİDEN MOTORLU TAŞITLAR DA VİRÜSLERİ YAYIYORLAR MOTORLU TAŞITLARIN HIZLARI DÜŞÜRÜLÜR İSE VİRÜSLERİN YAYILIMI AZALIR HIZLI TRENLER METRO İZBAN GİBİ ULAŞIM ARAÇLARININ DA İSTASYONLARA/TERMİNALLERE YAKLAŞMAYA BAŞLADIKLARINDA HIZLARI RÜZGAR YARATMAYACAK ŞEKİLDE DÜŞÜK OLMALI