BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYaş meyve sebze ihracatı 509 milyon dolar oldu----

Yaş meyve sebze ihracatı 509 milyon dolar oldu

Yaş meyve sebze ihracatı 509 milyon dolar oldu
04 Nisan 2019 - 16:41 www.finansgundem.com

AKİB Başkanı Sin: Yılın ilk üç ayında Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatı 509,4 milyon dolara ulaştı.

Yılın ilk üç ayında Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatı 509,4 milyon dolara ulaşırken, narenciye ürünleri ihracatı değerde %43'lük pay ile yaş meyve sebze ihracatında ilk sırada yer aldı.

Yaş meyve sebze sektörü Mart ayı ihracatını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olan yaş meyve sebze sektörü ihracatının, yılın ilk üç ayında toplam 509,4 milyon dolarlık değerle Türkiye geneli ihracat rakamlarındaki yerinin azımsanmaması gerektiğini belirtti.

Narenciye ürünleri ihracat değerlerinin, yaş meyve sebze ihracatı içinde değerde %43'lük payla ilk sırada geldiğini ifade eden Sin, bu değerlerin yıl içinde de artarak devam etmesinin sektör hedeflerinin içinde yer aldığını söyledi.

2019'un İlk Çeyreğinde Yaş Meyve Sebze İhracatında AKİB Başarısı

AKİB değerde %52'lik miktarda ise %58'lik pay ile yılın ilk çeyreğinde Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik oldu. Mart ayının yaş meyve sebze ihracatının birlik adına bereketli geçtiğini kaydeden Başkan Sin, Meyve ürünlerinde Nar'ın 36 milyon dolarla, Sebze ürünlerinde ise Domates'in 115 milyon dolarla liste başını çektiğini belirterek, AKİB'in yaş meyve sebze ihracatına 265.7 milyon dolarlık katkı ile her yıl olduğu gibi sektöre en çok katkı sağlayan Birlik olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Sezonluk Narenciye İhracatında Mandalina Yüzleri Güldürdü

Sezonda en çok ihraç edilen narenciye ürünü mandalina olurken, onu sırasıyla limon, portakal ve greyfurt takip etti. Mandalina 285 milyon dolarlık döviz getirisi ve 2019 yılına %41 oranındaki paylık katkısıyla her açıdan başarılı bir sezon geçirmiş oldu. Narenciye sezonunda en çok ihracat yapılan ülke %37'lik payla Rusya Federasyonu olurken, onu sırasıyla Irak, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etti.

Mart Ayı Yaş Meyve İhracatında Mersin İlk Sırada

İller bazında da değerlendirmede bulunan Başkan Sin, Mart ayı yaş meyve ihracat değerlerinde 7,5 milyon dolar ile Mersin ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, "Mersin'i sırasıyla Hatay, Antalya illeri takip etti. Ayrıca Mart ayı Narenciye ürünleri ihracat değerlerinde
Mersin ili %42'lik pay ile ilk sırada yer alarak yaş meyve sebze ihracatında başarısını bir kez daha ortaya koydu" şeklinde konuştu.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)