BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem Yaptırımlar Rusya'nın gübre ihracatını vurdu----

Yaptırımlar Rusya'nın gübre ihracatını vurdu

 Yaptırımlar Rusya'nın gübre ihracatını vurdu
08 Ocak 2023 - 15:29 www.finansgundem.com

Yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın gübre ihracatının 2022’de yüzde 15 düştürdüğü belirtildi.


Dünyanın en büyük gübre tedarikçilerinden bir olan Rusya’nın bu yılki gübre ihracatının yaptırımlar nedeniyle yüzde 15 oranında düşük olacağı belirtildi.

Gazetemru'da yer alan habere göre, Rusya Gübre Üreticileri Derneği Başkanı Andrey Guryev, gazetecilere yaptığı açıklamada, haziran-temmuz aylarında üreticilerin yaptırımlardan kurtulmaya başladığını ve yeni alternatif tedarik yolları bulmaya başladığını söylerken, “Batı yaptırımlarının sonucu uzman tahminlerine göre 2022’de Rusya’nın gübre ihracatında yıl sonu itibariyle yüzde 15’lik bir düşüş oldu. Ancak yaz aylarında ihracatta yüzde 20’lik bir düşüş tahmin etmiştik” diye konuştu.

Guryev, Rus gübre üreticilerinin yaz aylarında Rusya’daki limanlara taşınmaya ve teslimat rotalarını değiştirmeye başladığını kaydederken, üreticilerin yaptırım baskısından kurtulmaya, yeni alternatif arz yolları bulmaya ve Baltık ülkeleri limanlarını terk etmeye başladığını belirtti.

“Gübre ticaretimiz dost ülkelere yönlendiriliyor” diyen Guryev, Hindistan’ın 2022’de Rus gübre ihracatındaki artışta lider olduğunu, ülkenin Rusya’dan ithalatının esas olarak fosfatlı gübreler nedeniyle neredeyse üç katına çıkarak 3,6 milyon tona ulaştığını aktardı.

Öncelikle Türkiye olmak üzere diğer Ortadoğu ülkelerine yapılan teslimatların da yüzde 40 arttığına değinen Guryev, aynı zamanda bu yıl Avrupa’ya Rus fosfatlı gübre sevkiyatlarının 1,5 kat azalarak 2 milyon tona gerilediğini sözlerine ekledi.

Kasım ayında Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail İvanov, bakanlığın Rusya’dan yapılan gübre ihracatında yaklaşık yüzde 10 oranında bir azalma beklediğini söylemişti.

2021 yılında Rusya 58,6 milyon ton gübre üretirken, üretilen gübrenin 37,6 milyon tonu ihraç edilmişti.
(Gazetemru)

Rusya’da dolaşımdaki nakit para miktarı rekor kırabilir

 

Rusya'nın dış ticaret fazlası eriyor

 

Rusya'da perakende satışlarda düşüş

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)