BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkYapı Kredi 2019'da ekonomiye 319 milyar TL kaynak sağladı----

Yapı Kredi 2019'da ekonomiye 319 milyar TL kaynak sağladı

Yapı Kredi 2019'da ekonomiye 319 milyar TL kaynak sağladı
04 Şubat 2020 - 18:45 www.finansgundem.com

Yapı Kredi Bankası, 2019 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Ülke ekonomisine 319 milyar liralık kaynak sağlayan, toplam nakdi kredilerini ise 229,4 milyar liraya yükselten Yapı Kredi’nin Türk lirası cinsinden nakdi kredileri yüzde 14 büyümeyle 132,6 milyar liraya ulaştı. 2019 yılını 411,2 milyar liralık aktif toplamı ile kapatan Yapı Kredi’nin, konsolide bazda net karı 3 milyar 600 milyon lira olarak gerçekleşirken, toplam müşteri mevduat hacmi yüzde 13 artışla 226 milyar liraya çıktı. Sermaye yeterlilik rasyosu ise konsolide bazda 192 baz puan artışla yüzde 16,7 seviyesine yükseldi.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, “Türkiye’nin en köklü finans kurumlarından biri olarak, insanı merkeze alan “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışımızla 75. yılımızı kutladığımız 2019 yılında da sınırları kaldırmak için var gücümüzle çalıştık. Sağladığımız kaynaklar, hayata geçirdiğimiz projeler ve yatırımlarımızla ülkemiz ekonomisini desteklemeye devam ettik. Bu dönemde Türkiye ekonomisine 319 milyar liralık kaynak sağladık. KGF destekli kredilerin de etkisiyle TL kredilerde yüzde 14 büyüyerek 132,6 milyar liraya ulaştık. Konsolide aktif büyüklüğümüz ise 411,2 milyar olarak gerçekleşti ” dedi.

Güçlü öz sermaye ve likidite yönetimi

Yapı Kredi’nin güçlü bilanço ve likidite yönetiminin bu dönemde de devam ettiğini ifade eden Gökhan Erün, “2019 yılı boyunca fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla başarılı işlemlere imza attık. Yılın tamamında uluslararası piyasalardan iki ayrı dönemde toplam yaklaşık 2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi temin ederek, ülkemiz ve Yapı Kredi’ye duyulan güveni bir kez daha tescilledik ve yılın en yüksek katılımlı sendikasyon işlemlerine imza attık. Diğer yandan, gerçekleştirdiğimiz 650 milyon dolarlık ilave ana sermaye niteliğinde tahvil ihracıyla sermayemizi daha da güçlendirip, sağlıklı bilanço yapımızı daha da sağlamlaştırdık. Söz konusu işlem, bir Türk mevduat bankası tarafından piyasa katılımlı tahvil ihracı yolu ile gerçekleştirilen ilk dolar cinsi ilave ana sermaye borçlanması oldu. İştiraklerimizden Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring, Yapı Kredi Portföy ve Yapı Kredi Yatırım da kendi alanlarındaki öncü rolünü 2019 yılında da devam ettirdi” şeklinde konuştu.

Kredi kartlarında kesintisiz liderlik

Yapı Kredi’nin kredi kartlarındaki kesintisiz liderliğinin 2019 yılında da devam ettiğini belirten Erün, “2019 yılında Worldcard ile kredi kartlarındaki tarihsel liderliğimizi 31. yılına taşıdık. 29,1 milyar lira tutarındaki kredi kartı alacak bakiyesi ile yüzde 18,7 pazar payına, 12 milyon kredi kartı adedi ile de yüzde 17,11 pazar payına ulaştık” dedi.

Yapı Kredi’nin sektörde teknolojik dönüşüme öncülük ettiğinin altını çizen ve teknolojiye olan yatırımlarının devam ettiğini belirten Erün, “Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve deneyimini zenginleştirmek adına teknolojiyi iş süreçlerimizde en etkili şekilde entegre etmeye devam ettik. Bu sayede, 2019 yılında aktif dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı yüzde 17, mobil bankacılık müşterilerimizin sayısı ise yüzde 22 oranında arttı. Önümüzdeki dönemde de müşterilerimizle olan ilişkilerimizde derinleşmeyi sürdürerek onlara benzersiz bir bankacılık deneyimi yaşatmak için geleceğin bankacılık dünyasını bugünden inşa etmeye devam edeceğiz. Hem müşterilerimizin hem de çalışma arkadaşlarımızın hayatına daha fazla hız ve kolaylık katma adına teknolojiyi kullanmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sorumlu bankacılık anlayışımızla topluma değer katmaya devam ettik

Küresel sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde gelecek kuşaklar için pek çok çalışmaya imza attıklarının altını çizen Gökhan Erün; “2019 yılında da doğal kaynakların korunması ve en verimli biçimde kullanılması adına sektör ve ülkemize örnek teşkil eden adımlar attık. Sürdürülebilirlik vizyonumuzu iş süreçlerimize entegre ederek hayata geçirdiğimiz projelerimizle 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da durmaksızın çalışmaya ve öncü olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Yapı Kredi’nin kültür, sanat ve eğitim alanında da topluma fayda sağlayan pek çok projenin mimarı olduğunun altını çizen Erün, “Yapı Kredi olarak, sadece ekonomi alanında değil kuruluş misyonumuz doğrultusunda eğitim, kültür ve sanat alanında da topluma katkı sağlamaya devam ettik. 75. yılımızı müşterilerimizle birlikte, kültür sanatla iç içe düzenlediğimiz konserler, müzikaller, sergiler ve panellerle coşku içinde kutladık. Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan çok değerli eserlerle oluşturulan sergileri farklı illerde insanımızla buluşturduk. Kültür ve sanatın bankası olarak önümüzdeki dönemde de bu konuda gönülden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapı Kredi’nin 31 Aralık 2019 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Toplam aktifler                :  411,2 milyar TL                        Net Grup kârı         :  3.600 milyon TL

Toplam nakdi krediler    :  229,4 milyar TL                        Toplam gelirler       :  21.229 milyon TL

Toplam mevduat             :  226 milyar TL                           Faaliyet giderleri   :  7.407 milyon TL

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)