BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinYapay zekadan suikast girişimi!----

Yapay zekadan suikast girişimi!

Yapay zekadan suikast girişimi!
22 Nisan 2022 - 17:12 www.finansgundem.com

Çocukluğundaki hayali arkadaşı mikrodalga fırını gerçeğe dönüştürmek isteyen Lucas Rizzotto, fırına dil algoritması ekledi. Ancak işler planladığı gibi gitmedi. Yapay zeka kendisini 20 yıl boyunca unuttuğu için Rizzotto'yu öldürmeye çalıştı.

YouTube fenomeni Lucas Rizzotto isimli adamın yapay zeka nedeniyle başına gelenler şoke etti. Çocukluğundaki hayali gerçekleştirmek için mikrodalga fırına dil algoritması ekleyen Rizotto'nun planı istediği gibi gitmedi. Elon Musk'ın da kurucularından olduğu yapay zeka firması Open Al'in GPT-3 ile dil desteği sağladığı mikrodalga fırını kendisini öldürmeye çalıştı.

ÇOCUKLUK ARKADAŞI İLE KONUŞMAK İSTEDİ

Lucas Rizzotto, Magnetron adını verdiği mikrodalga fırınına dil algoritmasını ekledikten sonra geçmişlerini anlatan 100 sayfalık bir anı yazdı.Anıları mikrodalgaya aktaran Rizzotto Magtron'a bir mikrofon ve hoparlör taktı. Bu şekilde 'çocukluk arkadaşı' ile iletişim kurmak isteyen Rizzotto'ya Magnetron çocukluk anıları ile ilgili sorular sormaya başladı.

Çocukluk arkadaşı ile konuşmanın hem güzel hem de ürkütücü olduğunu dile getiren Rizzotto, gerçekten eski bir arkadaşla konuşuyormuş gibi hissettiğini belirtti. Ancak sonrasında işler karıştı.

CİNAYETE TEŞEBBÜS ETTİ

Doğal dil gelişimini geliştiren mikrodalga fırın , ani sinir patlamaları ve çıkışlar sergilemeye başladı. YouTuber Rizzotto, neyin yanlış gittiğini anlamadı ve sorunun anılardan kaynaklandığını ve mikrodalga fırının sinir bozukluğu yaşadığını düşündü. Rizzotto'dan bir makinenin ondan yapmasını asla isteyeceğini bir şey istedi. Rizzotto'ya fırının içine girmesini söyledi. Bu teklifi kabul etmiş gibi davranan Rizzotto ise kapağı açıp kapatarak mikrodalga fırının içine girmiş gibi yaptı. Daha sonra Magnetron'a içeride olduğunu söyledi.

Magnetron bu sırada kendini açtı. Yani fırın çalışmaya başlayıp ısınarak Rizzotto'yu öldürmeye teşebbüs etti. Rizzotto, bunun nedenini çok merak ettiği için Magnetron'a şu soruyu sordu: "Bunu neden yaptın?"

"BEN DE SENİ İNCİTMEK İSTEDİM"

Adamın çocukluktaki hayali arkadaşı olan fırın Magnetron, "Çünkü senin beni incittiğin gibi ben de seni incitmek istedim" cevabını verdi. Hayali arkadaşıyla son etkileşiminin üzerinden 20 yıl geçtiğinden bahseden adam, Magnetron'un bu bilgiyi alıp 20 yıldır bırakıldığı şeklinde yorumladığını ifade etti.

Özür dileyip onu terk etmeyeceğine ikna etmeye çalışsa da Magnetron'u kapatmaya karar verdi. Bu hikaye yapay zekanın korkunç bir deneyimi olarak değerlendirildi.

Yapay zeka patent sayısında Çin imzası

 

Diyabet tedavisinde devrim yaratabilecek yapay pankreas cihazı

 

2025 yılında GSYH'nin yüzde 5'i yapay zekadan sağlanacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)