BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem"Yakalayıp gönderiyoruz onlar salıveriyor"----

"Yakalayıp gönderiyoruz onlar salıveriyor"

Yakalayıp gönderiyoruz onlar salıveriyor
25 Ağustos 2015 - 23:13 www.finansgundem.com

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yabancı teröristler konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı" diyen ülkelere yanıt verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanal 24 televizyonundaki programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği algısının oluşturulmaya çalışıldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, "Örneğin yabancı terörist savaşçılar konusunda iade ettiğimiz kişilerin bazıları geri geliyor. Nasıl oluyor? 'Yabancı terörist savaşçılar konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı veya daha iyisini yapabilir' diyen ülkeler geri gönderdiğimiz yabancı terörist savaşçıları serbest bırakıyor. Onları tekrar havaalanında veya sınırımızda görüyoruz. Biz tabii ki reddediyoruz, içeri almıyoruz ama nasıl oluyor? Bazı muhataplarımız 'seyahat özgürlüğü' diyor buna" değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılara karşı Türkiye'nin aktif mücadele yürüttüğünü belirterek, "Giriş yasağı koyduğumuz kişi sayısı 18 bini geçti. Yakalayıp sınır dışı ettiğimiz yabancı terörist savaşçı sayısı bin 900'u aştı. Havaalanlarında tespit ettiğimiz ve geri gönderdiğimiz kişi sayısı ise bin 500'ü geçti" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya ve ABD'nin Türkiye'de konuşlandırdıkları Patriot füze sistemlerini çekmesine ilişkin bir soruya ise "Bunu biz siyasi bir şey olarak görmüyoruz. Türkiye'ye yönelik bir davranış olarak da algılamıyoruz" dedi.

PKK'ya yönelik operasyonlar

Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarına da değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"PKK terör faaliyetlerini sürdürürken bizim yapmamız gereken ne? PKK'ya yönelik operasyon yapmak. Kamu düzenini sağlamak zorundayız. Bugün PKK terör örgütünden en çok çeken doğu ve güneydoğudaki Kürt kardeşlerim. Onlar orada zulüm yaşıyor. Her evden bir genci dağa kaçırıyorlar. Haraç, baskı, zulüm, gelecek hizmetlerin engellenmesi dahil her türlü zulmü yapıyorlar. Operasyonu en çok isteyenler de bölgedeki sağduyulu kardeşlerimiz."

İran ile ilişkiler 

Çavuşoğlu, İran'da Türkiye aleyhine çıkan haberleri de "çirkin ve iftira" şeklinde nitelendirdi. Çavuşoğlu, "Biz kendilerine ilettik. Son derece çirkin. Bir Müslümana, İslam'a yakışmayacak şekilde yalan ve iftira. Sayın Cumhurbaşkanmızın çocuklarına yönelik yalan ve iftira kabul edilebilir bir şey değil, insani de değil. Tabii İran bizim bölgedeki objektif politikalarımızdan rahatsız olabilir çünkü biz İran'ın mezhepçi politikalarına karşı olduğumuzu her platformda söylüyoruz. Yüzlerine de söylüyoruz" ifadesini kullandı.

Yurt dışına kaçan eski savcılar

Bakan Çavuşoğlu, yurt dışına kaçan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Almanya tarafından iade edilip edilmeyeceğine dair soruya verdiği yanıtta, "Biz Almanya'dan çok kişiyi iade etmesini istedik belgelerle, mahkeme kararlarıyla. Ama o sebeple, bu sebeple Almanya bu konuda gerekli adımları atmadı. Bunun içinde PKK, DHKP-C üyeleri var" dedi.

"Bunlar AB'nin terör listesinde. Dolayısıyla sadece Almanya için değil bu sitemimiz, Belçika için de geçerli, diğer ülkeler için de" şeklinde konuşan Çavuşoğlu, "Kaçak eski savcılarla ilgili süreç ciddi bir süreç. Almanya'nın bu konuda üzerine düşen hukuki yükümlülüğü yerine getirmesi beklenir" dedi.

Kıbrıs'ta sürdürülen müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, iki tarafın görüşmelerde önemli mesafe katettiğine dikkati çekerek, "Sonbaharda biraz daha olumlu haberler bekliyoruz" ifadesini kullandı.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)