BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakYabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor----

Yabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor

Yabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor
27 Mayıs 2022 - 07:15 www.finansgundem.com

Yabancıların Türkiye'de yaptığı yatırımlar arasında gayrimenkul alımlarının payı artmaya devam ediyor.

Türkiye’nin son dönemde yabancı doğrudan yatırım gelirleri içinde istikrarlı olarak en önemli paya sahip unsur haline gelen gayrimenkul alımlarının ağırlığı artmaya devam ediyor. Dünya'da Mehmet Kaya imzasıyla yer alan habere göre, son bir yıldır yıllıklandırılmış verilerde 5 milyar doların üzerinde seyreden yabancıların gayrimenkul yatırımları Mart 2022 itibariyle 5 milyar 665 milyon dolar oldu. Ocak-Mart döneminde de 1 milyar 131 milyon dolar gayrimenkul geliri kaydedildi. Ocak-Mart döneminde, bütün kalemlerden toplam yabancı sermaye girişi 2 milyar dolar düzeyindeydi.

Türkiye’de son yıllarda dalgalı bir seyir izleyen ve genel olarak önceki dönemlere göre düşük seyreden yabancı doğrudan yatırımlar içinde ağırlıklı oranı gayrimenkul yatırımları oluşturuyor. Diğer yandan, son yıllarda sermaye yatırımlarında düşüklük göze çarparken, gayrimenkul yatırımlarının tutar olarak artma ve dolayısıyla da yabancı sermaye yatırımları içindeki ağırlığının arttığı gözleniyor.

Martta yıllıklandırılmış veri yüzde 77,9 oldu

Merkez Bankası verilerine göre, gayrimenkul, sermaye ve diğer yatırımlardan gelen girişten, tasfiyelerin düşülmesiyel oluşan net doğrudan yatırım girişi 2006’da 20 milyar dolara kadar çıktı. Söz konusu yılda net doğrudan yatırım girişinin içinde gayrimenkulün payı yüzde 14,5 seviyesindeydi. Aynı oran 2021 sonunda yüzde 40’a, 2022 Mart itibariyle yıllıklandırılmış veride ise 41’e kadar çıktı. Doğrudan sermaye yatırımından, tasfiyelerin çıkarılmasıyla oluşan net sermaye yatırımlarında da benzer bir manzara göze çarpıyor. Net sermaye yatırımı 2006’de 16 milyar 982 milyon dolar seviyesindeyken, bunun içinde gayrimenkulün payı yüzde 17,21 düzeyindeydi. 2021 sonunda bu oran yüzde 76,5’a ve 2022 Mart ayında yıllıklandırılmış veride yüzde 77,9’a çıktı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)