BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkYabancı para mevduat oranı tarihi zirvesinde----

Yabancı para mevduat oranı tarihi zirvesinde

Yabancı para mevduat oranı tarihi zirvesinde
07 Aralık 2021 - 15:32 www.finansgundem.com

Dolar/TL’deki sert dalgalanma sonrası Türkiye’de bankacılık sektöründe yabancı para cinsi mevduat 1 Aralık itibariyle yüzde 63,2’ye yükselerek rekor seviyeye çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) günlük verileri 1 Aralık itibariyle bankacılık sektöründe yabancı para mevduatının toplam mevduat içindeki payının yüzde 63,2'ye çıktığını ortaya koydu.

Dünya'dan Şebnem Turha'nın  haberine göre en son 2001 yılı ekim ayında yüzde 62 ile en yüksek seviyesine çıkan yabancı para mevduat oranı ilk kez yüzde 63,2'yi aşarak tarihi en yüksek oranına ulaştı.

Türk Lirası’nda yaşanan sert değer kaybı yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatının da artmasına neden oldu. BDDK verilerine göre 1 Aralık itibariyle bankalardaki yabancı para mevduatı 253 milyar 953 milyon dolar oldu. Toplam mevduat ise 401 milyar 494 milyon dolar olarak gösterildi.

Toplam mevduatta yabancı para mevduatın oranı da böylelikle yüzde 63,2'ye yükseldi.
Kendini TL'deki değer kaybı ve enflasyondan korumaya çalışan vatandaşlar rekor seviyelerinde seyreden dolar/TL'ye rağmen alımını sürdürüyor.

En hızlı dalgalanma ise vadesiz yabancı para mevduatında yaşanıyor. BDDK günlük verileri 30 Kasım'da 108.5 milyar dolar olan vadesiz yabancı para mevduatının 1 Aralık itibariyle 109 milyar dolara çıktığını ortaya koyuyor. 29 Kasım'da da yine 109 milyar dolar seviyesi görülüyor.

Bankacılık sisteminde krediler ve mevduat arttı

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)