BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemWells Fargo'dan seçim senaryoları----

Wells Fargo'dan seçim senaryoları

Wells Fargo'dan seçim senaryoları
09 Mart 2023 - 13:25 www.finansgundem.com

Wells Fargo, yaklaşan genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik, iktidar veya muhalefet kanadının kazanması halinde olası senaryoların yer aldığı bir rapor yayımladı.

ABD'nin en büyük finans kuruluşlarından olan Wells Fargo, Türkiye'de yaklaşan seçimlere yönelik 2 farklı senaryonun yer aldığı bir değerlendirme raporu yayınladı. Rapora göre, seçimleri muhalefetin kazanması durumunda Türk lirasının dolar karşısında değeri artacak.

Wells Fargo ekonomisti Brendan McKenna tarafından kaleme alınan rapora göre muhalefet partilerinin kazanacağı bir zafer, daha ortodoks para politikasına dönülmesine neden olabilir. Bu da lira için büyük kazanımları tetikleyebilir.

McKenna ayrıca yatırımcıların da Merkez Bankası’nın (TCMB) ortodoks faiz belirleme rejimine döneceğine dair beklentilerinin arttığını belirtirken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklenmedik galibiyetinin lirayı ‘keskin ve önemli ölçüde’ yükselteceğini söyledi.

DOLAR/TL İÇİN YIL SONU TAHMİNLERİ

McKenna, “Bağımsız bir merkez bankası restore edildiğinde ve ortodoks bir para politikası çerçevesi uygulandığında, lira modern tarihin en büyük rallilerinden birini yaşayabilir” dedi.

Rapora göre, muhalefet zaferinin ardından, Türk lirası ikinci çeyreğin sonuna kadar yüzde 20 güçlenebilir. Bu senaryoda Dolar/TL’nin yılı 15 seviyesinden kapatabileceği ve liranın 2024’te güçlenmeye devam edeceği belirtildi.

Ancak raporda temel senaryonun Erdoğan’ın zaferi üzerine kurulduğu belirtildi. Erdoğan’ın yeniden seçilme olasılığının yüzde 55-60 olduğu ve bu senaryoda Dolar/TL’nin dördüncü çeyrekte 19,5’e seviyesine geleceği tahmin edildi.

RAPORDA ÖNE ÇIKANLAR

Raporda ayrıca Türkiye’ye ilişkin çeşitli ekonomik ve siyasi yorumlara yer verildi. Raporda öne çıkan bölümler şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ve para politikasını kontrol etmesi nedeniyle cumhurbaşkanlığı seçimi parlamento seçimlerinden daha önemli. Bize göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilme olasılığı yıllar içinde azaldı. Ayrıca Türkiye’nin güney ve orta kesimlerinde son zamanlarda meydana gelen yıkıcı depremler, Erdoğan’ın bir dönem daha garantiye alma şansını daha da zorlaştırıyor.

Şu anda Türk lirası için temel senaryo Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevi sürdürmesini içeriyor. Türkiye ekonomisiyle ilgili zorluklara ve depremlerin yarattığı sorunlara rağmen, Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda mali destekleri ve diğer hükümet kaynaklarını kullanarak yeterli desteği toplayabileceğine inanıyoruz.

Bu destek, seçmenlerde ekonomik koşulların iyileşeceğine ilişkin iyimserlik yaratabilir. Buna ek olarak ve temel durum senaryomuzda hesaba katıldığında, Erdoğan’ın seçmenleri etkileme potansiyeli de var.

Piyasalarda dikkat çeken ‘seçim’ hareketliliği

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı

 

Erdoğan'dan seçim tarihi açıklaması

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • uyarı09 Mart 2023 15:52

    Bu iktidar ve kişilerle karanlık dönem devam eder. SEçmen kendi için olmasa bile çoçukları için doğru karar almalıdır. Hafızların yitik olduğu bir dönemde değiliz.

  • Rapor09 Mart 2023 13:47

    Demekki enflansyon sürekli artıp kronikleşicek alım gücü zamanla eriyip azalıp yok olacak yoksul dahada fakir döviz katlanıp yerli para geçerliliği güvenilirliği biterek çok az belirli kesim yaşam standardını koruyup hayat devam edecek senaryonun gerçek özeti