BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemVergi müfettişlerinden maaş isyanı----

Vergi müfettişlerinden maaş isyanı

Vergi müfettişlerinden maaş isyanı
24 Eylül 2022 - 08:44 www.finansgundem.com

Düşük maaş almaktan şikayet eden vergi müfettişleri, haksızlık yüzünden kamudan özele beyin göçü başladığını söyledi

Ülke genelinde milyarlarca liralık vergi denetimleri yapan vergi müfettişleri, kamudaki adaletsiz maaş sisteminin özel sektöre büyük bir beyin göçü başlattığını bildirdi. Erdoğan Süzer'in Sözcü'deki haberine göre Vergi Müfettişleri Derneği (VMD) Başkanı Ahmet Halis Başli, Maliye'deki birinci sınıf bir vergi müfettişi 21 bin lira maaş alırken aynı sınıfta bulunan Sayıştay denetçisinin 35 bin TL, Adalet müfettişinin ise 42 bin lira maaş aldığını, ücret uçurumunun kamuda ciddi rahatsızlığa yol açtığını söyledi.

Kritik görevler üstleniyorlar

Ahmet Halis Başli, vergi müfettişlerinin Demir Yumruk, FETÖ, kara para gibi bir çok operasyonda kritik görevler aldığını belirtirken son dönemde enflasyonla mücadele timinde de bulunarak firmaların stok ve fiyatlarını sahada inceleyip rapor yazdıklarını söyledi. Başli, müfettiş sayısının artırılması halinde fiyat denetimlerinin daha etkili yapılabileceğini ifade etti.


KAMU ZARARDA

Ücret adaletsizliği yüzünden kamudan özel sektöre geçişlerin hızlandığını belirten Başli, özel sektöre geçen müfettişlerin 60 bin ile 100 bin lira maaşlara transfer olduğunu bildirdi. Başli, devletin 3-5 yıl boyunca yetiştirdiği vergi müfettişlerinin hiç istemedikleri halde özel sektöre geçmek zorunda kaldığını, bu nedenle kamunun zarara uğradığını belirtirken, özlük haklarının acilen düzeltilmesini istedi. Başli, maaş adaletsizliği yüzünden 2 bin kişiden oluşan bir promosyon grubunun istifalarla 900 kişiye düştüğünü bildirdi. VMD Genel Sekreteri Talha Demirtaş da, düşük maaşın vergi denetimlerini olumsuz etkileyip etkilemediği sorusuna, “Biz yargı mensupları gibi vicdanla cüzdan arasında kaldığımızı söyleyemeyiz. Kalırsak kamuda kalmaz, çok yüksek maaşa özel sektöre gideriz” dedi.

EPDK, vergi kaçıranların lisansını iptal edebilecek

 

Krize karşı, zenginlere ek vergi

 

Yüzde 1 vergili Yurt Dışı Varlık Barışı için son günler

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)