BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaVergi cennetlerine giden şirketlere kötü haber----

Vergi cennetlerine giden şirketlere kötü haber

Vergi cennetlerine giden şirketlere kötü haber
08 Ekim 2021 - 21:44 www.finansgundem.com

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), büyük şirketlerin vergiden kaçınmalarını zorlaştıracak küresel bir anlaşmanın 136 ülke tarafından kabul edildiğini açıkladı.

OECD, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye'nin de yer aldığı, küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 90'ınından fazlasını temsil eden 136 ülkenin uluslararası vergi reformuna yönelik anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı.

Açıklamada, söz konusu reformun çok uluslu şirketlerin 2023'ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutulmasını sağlayacağı kaydedildi.

Böylece dünyanın en büyük ve en karlı 100'e yakın çok uluslu şirketinden elde edilen 125 milyar dolardan fazla karın dünya çapında ülkelere yeniden tahsis edileceği belirtilen açıklamada, söz konusu şirketlerin faaliyet gösterdikleri yerlerde adil bir vergi payı ödemelerinin ve kar elde etmelerinin sağlanacağı aktarıldı.

Estonya, Macaristan ve İrlanda da katıldı

Açıklamada, Estonya, Macaristan ve İrlanda'nın da katılmasıyla anlaşmanın artık tüm OECD ve G20 ülkeleri tarafından desteklendiği belirtilerek, Kenya, Nijerya, Pakistan ve Sri Lanka'nın ise henüz anlaşmaya katılmadığı kaydedildi.

İki ayaklı çözümün 13 Ekim'de Washington'da yapılacak G20 Maliye Bakanları toplantısının ardından ay sonunda Roma'da yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nde sunulacağına işaret edilen açıklamada, anlaşmanın vergi rekabetini ortadan kaldırmayı amaçlamadığı ancak buna sınırlamalar getireceği aktarıldı.

Açıklamada, ilk ayakta en büyük ve en karlı çok uluslu şirketlere göre ülkeler arasında karın ve vergi haklarının daha adil bir şekilde dağıtılmasının sağlanacağı ifade edildi.

Bakan Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması

ABD, İranlı iki firmaya yönelik yaptırımları kaldırdı

FETÖ'den yargılanan sanık, Elon Musk'ı suçladı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • www09 Ekim 2021 17:04

  Bizde vergiden kaçış yok . İşyerini kapatan oto firmasının  çalışanları adına yatırdığı ödemeleri ,vergi kesintisine uğramış ,diye okudum

 • Hakkı09 Ekim 2021 14:33

  Bir hayvandan bir deri çıkar.Türkiyemizde maalesef bir sürü vergi var.eline geçen kazandığın parayı faize fona koyarsan ondanda yine vergi verirsen sonuç böyle olur.faiz gelirindeki vergi kalkarsa para yurt dışına neden kaçsın.

 • A.09 Ekim 2021 10:04

  Turkiyeye usd getir, ziraatbanka yatir, yuzde 2 vegi olarak ode. Nerden buldun diye sorulmaz. Vergi barisi... vayyy be....

 • Bika09 Ekim 2021 09:58

  Türkiye'de son 20 yıldır yıldızı parlayan holdinglerin paraları vergi cennetlerine aktı.

 • Yusıf08 Ekim 2021 23:45

  Reis ve yandaşlar yandı

 • Ramiz 08 Ekim 2021 22:45

  zenginlere oh mis gariban kan kussun