BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemVerbis kaydı hangi firmalara zorunlu?----

Verbis kaydı hangi firmalara zorunlu?

Verbis kaydı hangi firmalara zorunlu?
06 Şubat 2021 - 15:19 www.finansgundem.com

TBB Kişisel Verileri Koruma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Hüseyin Köprülü, KVKK ve VERBİS kayıtlarıyla ilgili bilgiler verdi. Son kayıt tarihi ve hangi firmaların zorunlu olduğunu anlatan Köprülü bu kapsamdaki yükümlülükleri açıkladı

Endüstri Radyo’ya konuşan Türkiye Barolar Birliği Kişisel Verileri Koruma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Hüseyin Köprülü, firmaların kişisel verilerin korunması kanunu kapsamındaki yükümlülükleri üzerine bilgiler verdi.

ANA FAALİYET ALANI: ÖZEL NİTELİKLİ VERİ
25 milyon mali bilançonun üstü veya 50 ve daha fazla çalışanı olan şirketler için VERBİS kayıt zorunluluğu olduğunu söyleyen Köprülü, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun istisna tutmadığı sağlık alanında (eczane, hastane, psikolog, diyetisyen vb.) yani ana faaliyet alanı özel nitelikli olan firmalar için ise 31 Mart 2021’in kayıt için son tarih olduğunu belirtti.

Köprülü, “Buradaki esas kriter, ana faaliyet alanının özel nitelikli veri olmasıdır. Bunlar da, sağlık, cinsel hayat, biyometrik ve genetik veri gibi bilgilerin diğer kişiler tarafından duyulması konusunda kişilerin zarar görmesi ya da ayrımcılığa uğraması gibi verilerin akla gelmesi gerekiyor. “ dedi.

YÜKÜMLÜLÜKLER AYRILMIYOR
Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında yükümlülükleri ayıramıyoruz diyen Köprülü, bir organizasyonda veri işleniyorsa, bu bir veri kayıt sisteminin parçası olarak yani bir deftere, kameraya, bilgisayara kaydedilerek yapılıyorsa kanun kapsamında veri sorumlusunun yapması gerekenler olduğunu söyledi.

Köprülü, “Hukuka uygun veri işlemek, verilerin süresi geçtikten sonra ya da açık rıza aldıktan sonra silinmesini sağlamak, hukuka aykırı olarak aktarım yapmamak ya da hukuka aykırı olarak yurt dışına aktarmamak, ilgili kişilere aydınlatma yapmak ve haklarını kullandırmak, verinin korunması ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmek ve belli yükümlülüğün üstündeki veri sorumluları için de VERBİS kaydı yapmak gerekiyor.” dedi.

Köprülü, VERBİS kaydının bazı veri sorumluları için yükümlülük olduğunu ancak diğer yükümlülüklerin hepsinin bütün veri sorumluları için geçerli olduğunu belirterek bunlar için bir tarih olmadığını söyledi.

Köprülü, bütün veri sorumlularının kanuna uygun hareket etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mars yolculuğu 7 aydan 3 aya iniyor

Erdoğan: Hedef ilk 10 ekonomi arasına girmek

Türkiye'de ocak ayı sıcaklık ortalaması 5,4 derece olarak tespit edildi

Çin, Sinovac aşısının yaygın kullanımına onay verdi

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)