BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkVarlıklı müşteriler dev bankalardan paralarını çekiyor----

Varlıklı müşteriler dev bankalardan paralarını çekiyor

Varlıklı müşteriler dev bankalardan paralarını çekiyor
25 Ocak 2023 - 15:47 www.finansgundem.com

FED’in yüksek faizlerine rağmen mevduat oranlarını yükseltmeyen Wall Street devlerine tepki varlıklı müşterilerden geldi. Çekilen yüksek miktardaki para, bankaları yeniden düşünmeye zorluyor


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yüksek getiri arayışındaki varlıklı tasarruf sahipleri banka hesaplarından para çekmeye başladı.

Wall Street Journal’ın haberine göre büyük bankalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif faiz artışlarına rağmen çek ve mevduat hesaplarına çok düşük faiz ödüyorlar. Varlık yönetimi müşterileri ise beklemekten sıkıldı: Pandemi sırasında biriktirdikleri ekstra tasarrufları, FED’i daha yakından takip eden oranlara sahip ürünlere taşıyorlar.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu verilerine göre, ülkede tipik tasarruf hesabı %0,33 Faiz oranı ödüyor. Bu arada, para piyasası fonları ve aracılı mevduat sertifikalarının tamamı ise %4 ila %5 aralığında ödeme yapıyor.

Barclays Analisti Jason Goldberg konuyla ilgili açıklamasında, “FED her faiz artışına gittiğinde, düşük getirili hesaplarda boşta nakit bırakmanın fırsat maliyeti artar. Ekstra parası olan tüketicilerin proaktif olduğunu görüyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

Bankalarda mevduatlar farklı işletme birimlerinde yer alır. Büyük bankaların servet yönetimi işletmeleri ise yatırımlarını yönettikleri müşteriler için milyarlarca dolarlık mevduat tutar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre rutin bankacılık müşterileri pandemi sırasında bol miktarda ek tasarruf biriktirdi, ancak şimdilerde ise bu birikimin bir kısmını harcıyorlar. Müşteriler başka alanlarda mevcut olan daha yüksek getirilere rağmen, şimdiye kadar büyük ölçüde varlıklarını banka hesaplarında tutmayı seçmişlerdi.

Mevduatlardaki düşüş Bank of America’nın dördüncü çeyrek bilançolarında gözler önüne seriliyor. Merill Lynch Servet Yönetimi markasını da içeren bankanın servet yönetimi biriminin mevduatları 2022’de %17 düşerek 324 milyar dolara geriledi. Tüketici mevduatları birimi ise %0,6 gerileyerek 1 trilyon dolar sınırına geldi.

BofA CEO’su Brian Moynihan’ın analistlere yaptığı açıklamalara göre varlıklı müşteriler paralarını para piyasası fonlarına ve hazine varlıklarına taşıdı. Klasik tüketici bankacıları müşterilerininse bu tür yatırımlar yapabilecek ek birikimleri daha azdı.

Banka, dördüncü çeyrekte tüketici mevduatlarına sadece %0,06 ve tüm işletmelerde ABD faizli mevduatlarına %0,88 oranında ödeme yaptı. Merrill Lynch müşterileri en az 100.000 dolarlık açılış depozitosu olan bir hesapta %3,98'lik bir faiz getirisi elde edebiliyor.

Varlıklı müşterilerin mevduatlarını çekmesi, yatırımcıların gelirlerinin büyük bir kısmı hesaplarda bıraktıkları ekstra paraya dayanan Charles Schwab gibi firmalar için büyük bir işletme sorunu oluşturmaktadır. ABD’nin en büyük bankaları ise daha geniş bir işletme yelpazesine sahip. Ayrıca Wall Street devlerinin pandeminin başında biriktirdikleri bol miktardaki ekstra mevduat, bir miktar kaybı göz ardı edilebilir hale getiriyor. Bankalar yine de varlıklı müşterileri için daha yüksek mevduat faizleri sunarak çıkışlarını önlemeye çalışıyor.

MaxMyInterset CEO’su Gary Zimmerman konuyla ilgili açıklamasında, “Oranlar %1'in üzerine çıktığında, insanlar mali danışmanlarıyla paralarını nasıl yönetmeleri gerektiği hakkında konuşmaya başladılar. Müşteriler bize geliyor ve Wells Fargo'daki bir milyon dolarlık çek hesaplarını birbirine bağlıyor” ifadelerine yer verdi.

Wells Fargo'nun servet yönetimi mevduatları 2022'de bir yıl öncesine göre %28 azalarak 139 milyar dolara geriledi. Bankanın tüketici mevduatları %3 azaldı.

JPMorgan Chase'deki mevduatlar, varlık ve servet yönetimi biriminde %17 ve tüketici bankacılığında %1 düştü.

JPMorgan, mevduat sertifikalarındaki oranları geniş ölçüde yükseltti, ancak en iyi oranlar genellikle varlıklı müşteriler için ayrılıyor. Bir yıllık mevduat sertifikasına 10.000 dolardan az para yatıran bir müşteri %3 getiri kazanabiliyor. 100 bin dolar veya daha fazla koyan bir müşteri içinse getiriler %3,75’e yükseliyor. Fidelity Investments aracı kurumu aracılığıyla bankadan benzer bir mevduat sertifikası satın alan yatırımcılarsa %4,75 getiri elde edebiliyor.

Piyasalar resesyon tehdidini hafife mi alıyor?

 

Para piyasası fonlarındaki rekor ralli işareti mi?

 

Varlıklı ve zengin olmak arasındaki fark

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Carol25 Ocak 2023 16:29

    En doğrusunu yapıyorlar sahtekarlar hep malı götürmek istiyorlar faiz vermemek için bankaların yaptığı tamamen ahlaksızlık müsterinin mevduat sahibinin sırtından hakkı olan faizi vermemek için asalaklık yaparak birnevi dolandırıcılığa kaçıyorlar