BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiVarlık barışı tebliği yayımlandı----

Varlık barışı tebliği yayımlandı

Varlık barışı tebliği yayımlandı
11 Haziran 2013 - 08:38 www.finansgundem.com

Türklerin yurtdışındaki varlıklarının Türkiye ekonomisine kazandırılmasını içeren varlık barışı yürürlükte

Türklerin yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer varlıklarının Türkiye ekonomisine kazandırılması ve kaynakların kayıt altına alınmasını amaçlayan varlık barışı yasasının uygulama tebliği yayımlandı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan yurtdışındaki varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında tebliğe göre, Gerçek veya tüzel kişilerce 15 Nisan tarihi itibarıyla  yurt dışında sahip olunan ve kapsama giren varlıklar, maddenin yürürlüğe girdiği 29 Mayıs tarihinden itibaren 31 Temmuz'a kadar TL cinsinden rayiç bedelleriyle bankalara bildirilebilecek.
Beyan edilen veya bildirilen varlıklar, 15 Nisan tarihi itibarıyla yurt dışında bulunduğunun, gerçek veya tüzel kişilerce sahip olunduğunun belgelenmesi kaydıyla taşınmazlar dışındaki varlıkların, beyan veya bildirim tarihini takip eden ay sonuna kadar Türkiye'ye getirilmesi ya da Türkiye'deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekiyor.
Kapsam dahilindeki varlıklar, beyanname ile gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairelerine beyan edilebileceği gibi elektronik ortamda da verilebilecek.
Menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ise tebliğ ekinde yer alan formla aracı kurumlara da bildirilebilecek. Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamayacak.
Tebliğe göre,vergi dairelerine beyan edilen varlıklara ilişkin olarak herhangi bir belge istenmeyecek. Beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden, vergi dairelerince yüzde 2 oranında tarh edilen vergi, tarhiyatın yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecek. Tebliğle, kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan kurumlara ilişkin iştirak hisselerinin yurt dışında satışından doğan kazançlar, kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan kurumlardan  elde edilen iştirak kazançlar ile yurt dışında bulunan işyeri veya daimi temsilci aracılığıyla elde edilen ticari kazançların gelir veya kurumlar vergisinden istisna edilmesi hüküm altına alındı.
Madde kapsamına giren ve yurt dışından elde edilen kazançlara ilişkin istisna uygulamasından yararlanılabilmesi için; yurt dışı iştirak kazancı, yurt dışı iştirak hissesi satış kazancı, yurt dışı şube kazancı ile kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan kurumların tasfiyesinden doğan kazancın 31 Aralık tarihine kadar, Türkiye'ye transfer edilmiş olması gerekiyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)