BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkVakıfBank'tan yılın ilk yarısında 1.4 milyar TL net kar----

VakıfBank'tan yılın ilk yarısında 1.4 milyar TL net kar

VakıfBank'tan yılın ilk yarısında 1.4 milyar TL net kar
09 Ağustos 2021 - 21:39 www.finansgundem.com

VakıfBank yılın ilk yarısında 1 milyar 410 milyon TL net kar elde etti. Bankanın ikinci çeyrekteki net kârı beklentinin üzerinde gerçekleşerek 660 milyon TL oldu

VakıfBank tarafından açıklanan 2021 yılının ilk yarısına ait konsolide olmayan finansal sonuçlarına göre, bankanın 6 aylık net karı 1 milyar 410 milyon TL oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, "Bireysel müşterilerden KOBİ’lere, tarımsal üreticilerden ticari müşterilere kadar toplumun her kesiminin yanında olmaya devam eden bankamızın ülkemiz ekonomisine desteği bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 584 milyar TL’yi aştı. Toplumun tüm kesimlerinin finansal ihtiyaçlarına en uygun çözümleri üreterek toplam aktiflerde yıllık yüzde 35 büyüyen ve 729 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşan VakıfBank, toplam kredileri ise yıllık yüzde 24 büyüyerek 459 milyar TL oldu." ifadelerini kullandı.

Fonlama tarafında da başarılı bir 6 ayı geride bıraktıklarına dikkati çeken Üstünsalih, ana fonlama kaynağı olan mevduatın yıllık yüzde 29 artışla 432 milyar TL seviyelerine geldiğini belirtti. Bankacılık sektörü için en önemli fonlama kaynağı olan vadesiz mevduatın yıllık yüzde 30 artarak 94 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini bildiren Üstünsalih, mevduatların bankanın ana fonlama kaynağı olmaya devam ederken fonlama yapısının çeşitlendirilmesi ile ilgili çalışmalarda da hız kesmediklerini aktardı.

Üstünsalih, sürdürülebilir bankacılığın stratejik öncelikli konuların başında geldiğini belirterek, bu alanda ilave adımlar atmaya ve bilançonun hem aktifinde hem de pasifinde sürdürülebilir bankacılık ürün çeşitliliğini artırmaya devam ettiklerini vurguladı.

Bu yaklaşımla uyumlu olarak yurt dışından sağlanan kaynaklara değinen Üstünsalih, nisan ayında banka tarihinin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisini gerçekleştirerek 1,1 milyar dolarlık yurt dışı finansman sağladıklarını aktardı.

Üstünsalih, mart ayında gerçekleştirdikleri yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamındaki 1 milyar 750 milyon dolarlık ihraç ile birlikte yılın ilk yarısında toplam 2,9 milyar dolar yurtdışı finansman sağlamış olduklarını kaydetti.

-"Yeni ürünlerle de ekonominin ihtiyaçlarına etkin çözümler ürettik"

Teknolojik altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ederken geliştirdikleri yeni ürünlerle de ekonominin ihtiyaçlarına etkin çözümler ürettiklerinin altını çizen Üstünsalih, yenilikçi VBanko Çek Dijital ürünü ile KOBİ, Ticari ve Kurumsal segmentteki müşterilerin güvenle ticaret yapmasını sağlarken, ekonominin çarklarının aksamadan dönmesine katkıda bulunduklarını belirtti.

Üstünsalih, şu ifadeleri kullandı:

"Ayrıca pandemi döneminde KOBİ’lerin en büyük destekçisi olan bankamız ihracatçı KOBİ’lere sağladığı ürün ve hizmetleri geniş kitlelere ulaştırmak için mevcut yapısını daha da güçlendirdi. Bu alanda eğitim verdiğimiz personelimiz ile pandemi koşullarına rağmen gerek çevrimiçi gerekse de yüz yüze müşteri ziyaretleri gerçekleştirerek KOBİ’lerin ihtiyaçlarını yakından takip edip, özellikle istihdam, üretim ve ihracata yönelik özel çözümler geliştirdik. Sonuç olarak 2020 yılı sonundaki ihracat hacmimize 2021 yılının ilk yarısı itibarıyla ulaştık."

Tarım Bankacılığı ile tarımsal üreticilerin yanında olan VakıfBank’ın pandeminin üreticiler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek amacıyla "VakıfBank Tarım Bankacılığı Tablet Uygulaması"nı hayata geçirdiği bilgisini paylaşan Üstünsalih, şunları kaydetti:

"Böylece finansal destek almak isteyen çiftçilerimize birçok konuda şubeye gitmeden tablet ile hizmet verebilir duruma geldik. Ayrıca bireysel kredilerde de yeni ürün ve uygulamalar geliştirmeye devam ettik. Bu kapsamda bireysel kredilerimiz yıllık yüzde 28 artarak 112 milyar TL seviyesine ulaştı. Farklı alanlarda uygulamaya aldığımız yeni ürünlerimiz ve alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla ekonominin tüm kesimlerine desteğimiz artarak devam ediyor."

Albaraka Türk 2. çeyrekte 42,3 milyon TL zarar açıkladı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ufuk Gültekin 16 Ağustos 2021 19:55

  Yatırımcısinin anasını ağlatan bir insan bankanın değeri çöp fiyatına gelmiş istifa etmek yerine süslü laflar hissedarlar ortaklar için bir kelime yok çalışana kardan pay hissedarlara tek kuruş yok bunun adı düpedüz valla söylenecek çok şey var ama

 • Hasan10 Ağustos 2021 13:20

  iyi kar yapmış ben görev zararı bekliyordum..

 • acacu10 Ağustos 2021 02:47

  47,8 milyar özkaynakla 6 ayda 1,4 milyarcık kar. Bu işleri bırakıp parayı başka bankada faize yatırsa çok daha fazla kazanır. 

 • Mert09 Ağustos 2021 23:25

  Fiyatı 10 lira olmalı

 • Atakan 09 Ağustos 2021 22:29

  Vakıf her çeyrek 1.2 kar ediyordu şimdi 2 çeyrekte 1.4 bayağı karı düşmüş

 • Mucise Reis ;)09 Ağustos 2021 22:12

  Birilerinin öğrendiği iyi oldu. Halkbankdan sonra ziraat banka yoneldıler. Baktılar İşbankasında herşey şefaf orası olmaz.. o zman vakıfbank yeni gözdemiz :D iyiki öğrendik... biriler aynen böyle diyordur.

 • Bir yorum10 Ağustos 2021 01:09

  Chp nin huzur hakkı kaç para  bilmezsin!  Aptal aptal konuşursun!  Chp lillerin geçim kapısı

 • Baytar09 Ağustos 2021 22:49

  Ne diyon sen loo