BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUzmanlardan 'boğaz' için kritik uyarı----

Uzmanlardan 'boğaz' için kritik uyarı

Uzmanlardan 'boğaz' için kritik uyarı
11 Ocak 2021 - 09:02 www.finansgundem.com

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın İstanbul Boğazı ve Karadeniz'deki 10 günlük hamsi avı yasağını destekleyen uzmanlar, "Boğaz biyolojik koridordur. Gırgır teknelerine kapatılmalıdır." uyarısında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın İstanbul Boğazı ve Karadeniz'deki 10 günlük hamsi avı yasağını destekleyen uzmanlar, boğazda endüstriyel avlanmanın yasaklanmasını istedi.

NESLİ TÜKENME RİSKİ VAR

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Taner Yıldız, bilinçsiz avlanmanın palamut ve lüfer gibi balıkların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

TAMAMEN KAPATILMASI GEREKİR

Hürriyet gazetesinde açıklamarda bulundan Yuldız, Boğazda Yeniköy ve Çubuklu hattının kuzeyinde kalan alan gırgır balıkçılığına açık. Gırgır teknelerinin avcılık kapasitesi çok yüksek. Çok büyük ağlar kullanıyorlar. Boğaz’daki sıkıntı 24 metreden daha derin alanlarda balık tutma serbestliğidir. Avrupa Birliği standartı olan 50 metre kuralı boğazlar için uygulanmalıdır. Eğer 50 metre olsaydı gırgırlar boğazda balıkçılık yapamayacaktı. Boğaz balıklar için bir su yoludur. Biyolojik koridordur. Palamut, lüfer gibi türlerin Karadeniz’e çıkıp geri döndükleri bir hat, kullanabilecekleri tek yoldur. Bu mecburi geçiş sırasında balıkların bir tuzağa düşmesi gibi dar boğazda avlanması vicdani değildir. O yüzden İstanbul Boğazı’nın gırgır ile avcılığa tamamen kapatılması gerekmektedir." dedi.

PALAMUT VE LÜFER DE YÖN DEĞİŞTİREBİLİR

Palamut ve lüferin de yön değiştirebileceğini kaydeden Yıldız, "Nasıl boğazın güneyinde gırgır tekneleri ile avlanmak yasak ise kuzeyde de aynı kural işlemelidir. Gırgır teknelerinin avlandığı yerde geleneksel kıyı balıkçıları da var. Gırgırların kullandıkları ağlar çok büyük olduğu için geleneksel balıkçıların alanını daraltıyor. Boğaz ağlarla kapanıyor. Bakanlığın bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekiyor. Boğaz’daki stoklar kaybedildiğinde tekrar geri gelmeyecek. 1980’li yıllarda orkinos ve kılıç balığı Boğaz’ı geçerek Karadeniz’e gidiyordu. Ancak bilinçsiz avlanma ve kirlilik nedeniyle bu iki tür artık boğaza girmiyor. Yakında palamut ve lüfer de yön değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

ENDÜSTRİYEL BALIKÇILIK YASAKLANMALI

İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal da, "İstanbul ve Çanakkale Boğazları tüm balık türlerinin geçiş güzergâhıdır. Boğazdaki dev tekneler nedeniyle balıkların göç yolları kapatılıyor. Balıkların çoğalması ve yavrulaması için göç yollarını tamamlaması gerekiyor. Boğazda dar alanda sıkışan balıklar aşırı bir şekilde avlanıyor. Boğazlardaki endüstriyel balıkçılık yasaklanmalıdır. Çünkü balığın kaçabileceği alanı yok. Sıkıştırılan balığa yaşama, kaçma olanağı verilmiyor. Önceden boğazda uskumru vardı. Bu balık türü bitme noktasına geldi. Türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun nedeni bilinçsiz avlanma. 10 sene önce balık boyları bu kadar küçük değildi. Çünkü şu anda tutulan balıklar yavru balıklar. Bu nedenle küçük. Eğer yavru balıklar avlanıyorsa son geldi demektir. Yavru balıklar da yakalandığında yumurta dökecek balık kalmayacak. Balıklara neslini sürdürme şansı vermiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yabancıların en çok işlem yaptığı hisse senetleri

 

Vaka sayasındaki artış petrol fiyatlarını aşağı çekti

 

Döviz kurları haftaya karışık seyirde başladı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)