BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUzmanlar uyardı: Risk daha yüksek----

Uzmanlar uyardı: Risk daha yüksek

Uzmanlar uyardı: Risk daha yüksek
14 Ocak 2022 - 09:21 www.finansgundem.com

İskoçya’da yapılan bir araştırma, hamile kadınlarda Kovid-19 aşısının doğumla ilgili riskleri azalttığını, Kovid aşısı olmayan kadınların doğumla ilgili komplikasyon yaşama riskinin çok daha yüksek olduğunu gösterdi.

Yeni bir araştırma, hamileliklerinin sonuna doğru Kovid-19'a yakalanan kadınların düşük, yenidoğan ölümü ve doğumla ilişkili komplikasyonlarla karşılaşma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İskoçya'da 87 bini aşkın kadının katılımıyla yapılan araştırmada, doğumdan önceki 28 gün içinde Kovid olan kadınlarda erken doğum, düşük ve bebek ölümü riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, Kovid aşısı olmayan kadınların doğumla ilgili komplikasyon yaşama riski çok daha yüksek ve Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatan hamile kadınların yüzde 98'i aşı olmamıştı.

Doğum sonrasında bebeğini kaybeden kadınların tamamının aşısız olduğu belirtilen araştırmada, çalışmanın yürütüldüğü Aralık 2020-Ekim 2021 arasında hamile kadınların aşılanma oranlarının diğer kadınlara göre daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

Bu dönemde iki aşısını da yaptırdıktan sonra doğum yapan kadınların oranı yüzde 37 civarındaydı.

‘AŞI EN GÜVENLİ YOL’

Uzmanlar, sonuçların aşılanmanın önemini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Araştırma ekibini yöneten isimlerden Edinburgh Üniversitesi üyesi Dr. Sarah Stock, “Elde ettiğimiz veriler hamilelik döneminde aşı olmanın hamilelikle ilişkili komplikasyon riskini artırmadığını, ama Kovid-19'un bu riski artırdığını gösterdi” dedi.

Araştırmanın bir diğer yöneticisi olan Dr. Rachael Wood, “Aşı olmanın hamile kadınlar için kendilerini ve bebeklerini ağır Kovid-19 hastalığından korumanın en güvenli ve etkili yolu olduğu açık” diye konuştu.

Uzmanlardan hamilelere Omikron uyarısı

 

Hamilelik sonrası dönemde çiftlerin dikkat etmesi gerekenler

 

Hastalığı geçirenler ve hamilelere uygulanacak mı?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)