BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisUzel'e sahte çek davası----

Uzel'e sahte çek davası

Uzel'e sahte çek davası
31 Temmuz 2013 - 07:09 www.finansgundem.com

Uzel Makine'nin eski patronu ve yönetim kurulu üyeleri hakkında sahte çek iddiası ortaya atıldı

Uzel Makine, bir zamanlar içerisinde 2 bin 500 kişinin çalıştığı, yemekhanesinde 4-5 farklı dilin konuşulduğu, dünyanın en büyük traktör üreticilerinden biriydi. Baba Ahmet Uzel’in ölümünün ardından aile içi anlaşmazlıklar nedeniyle şirket battı. Ailenin büyük oğlu Önder Uzel işin başına geçti ve yeniden üretime geçmeyi denedi ancak başaramadı.
Önder Uzel’in o dönem bayilerinden destek istediği, bazı bayilerin yardım ettiği konuşulmuştu. Önder Uzel’i sanık sandalyesine götüren, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamedeki olay da tam bu zaman yaşandı. İddianamedeki ayrıntılar şöyle:
Hürriyet'in haberine göre, Doğanlar Otomotiv Uzel Traktörleri’nin Gaziantep’teki bayisiydi. Doğanlar Otomotiv 2008 yılında verdiği traktör siparişleri için 9 adet çeki Uzel Makine’ye gönderdi. Çekler vadeliydi ve vadeleri gelmediği için imzalanmamıştı. Uzel Makine traktörleri teslim edemeyince Doğanlar Otomotiv çeklerini geri istedi. Ancak çeklerden sadece 3’ü Gaziantep’e gönderildi. Birkaç ay sonra kayıp 6 çek bankadan tahsil edilmek istendi ancak karşılığı yoktu. Doğanlar Otomotiv’in sahipleri Celal Uğur ve Erol Doğaner’e karşılıksız çekten dava açıldı. İki ortak çeklerdeki imzaların kendilerine ait olmadığını, çekleri imzasız olarak Uzel Makine’ye verdiklerini iddia ettiler.
Yapılan inceleme sonucunda çeklerin üzerindeki imzanın Celal Uğur ve Erol Doğaner’in elinden çıkmadığı ortaya çıktı.
Karşılıksız çek davasına bakan mahkeme durumu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Savcılık soruşturma kapsamında, 2008 yılında şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Önder Uzel, yönetim kurulu üyeleri Mehmet İzzet Kalaycı ve Bedirhan Çelik, Mali İşler Direktörü İlyas Börekçi, Satış ve Pazarlama Direktörü Hayati Köseoğlu, Satış Direktörü Abdülbaki Üzer, Satın Alma Direktörü Ziya Karakurt ve Genel Müdür İbrahim Aksoy’un ifadelerini ve imza örneklerini aldı. Yönetim kurulu üyelerinin her biri, bayilerden hiçbir şekilde imzasız çek almadıklarını iddia etti. Yönetim kurulu üyelerinin imzaları da çeklerdekilerle karşılaştırıldı. Ancak hiçbiri çekteki imzada kullanılan yazı karakterine uymuyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcığı soruşturmayı geçtiğimiz günlerde tamamladı.
SAVUNMALARINA İTİBAR EDİLMEZ
İddianamede, sahtecilik eylemlerinde imzayı taklit eden kişinin kendi imza kligrafisini sahte imzaya yansıtmayacağı, çeklerin üzerindeki imzaların Uzel yetkilileri tarafından atılmış olduğunun ortaya çıktığı ve bu nedenle şüphelilerin savunmalarına itibar edilemeyeceği öne sürüldü. Savcılık Uzel Makine Yönetim Kurulu üyelerinin 12 yıldan 48’er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.
ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • uzelzede16 Eylül 2013 15:23

    mağdur ordusu yarattı ülkede uzel . uzelden alacağı olanlar perişan durumda halen.

  • Misafir31 Temmuz 2013 12:59

    Hayırlı evladın var malı neyleyeyim, hayırsız evladın var malı neyleyeyim. Allah evladında hayırlısını versin, böyle bir firmayı istesen dışardan bu hale getiremezsin, mirasçılar koca uzeli hiç etti, yazıklar olsun.

  • Aziz31 Temmuz 2013 09:29

    Stajerliğimin fabrikası ilk iş deneyim yerim di.