BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaÜst üste faiz artırım kararları geldi----

Üst üste faiz artırım kararları geldi

Üst üste faiz artırım kararları geldi
07 Ekim 2021 - 08:41 www.finansgundem.com

Yeni Zelanda, İzlanda ve Uruguay merkez bankaları politika faizinde 25 baz puanlık artışa gitti. Polonya Merkez Bankası ise sürpriz bir şekilde 40 baz puanlık faiz artırımına gitti

Türkiye'de geçen ay Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 2 hafta önce sürpriz bir şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18'e çekti.

PPK oybirliğiyle indirim kararı alırken dünya genelinde artan enflasyon endişeleriyle dün dünya genelinde farklı merkez bankaları adeta bir faiz artırım fırtınası estirdi.

Artan enflasyonu frenlemeyi amaçlayan Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) 7 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitti. RBNZ politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.50'ye yükseltti. Kararla ilgili yapılan açıklamada ayrıca genişlemeci para politikasının da zaman içinde bırakılacağı belirtildi.

'ENFLASYON YÜZDE 4.4'

İzlanda Merkez Bankası (SI) da enflasyona dikkat çekerek Faiz oranını 25 baz puan artırdı. Politika faizi oranı yüzde 1.25'ten yüzde 1.50'ye çıktı. Karar metninde enflasyonun yüzde 4.4 ile yüzde 2.5'lik hedefin üzerinde olduğu vurgulandı.

Polonya Merkez Bankası da eylül ayında enflasyonun yüzde 5.8 ile yüzde 2.5'lik hedefin çok üzerine çıkmasıyla dün sürpriz bir faiz artırımına gitti. Banka, politika faizini yüzde 0.1'den yüzde 0.5'e yükseltti.

Dün son olarak da Uruguay Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz puan artırdı. Bankadan yapılan açıklamaya göre, politika faiz oranı yüzde 5'ten yüzde 5.25'e çıkarıldı.

2022 SONUNA KADAR 4 ARTIRIM DAHA

Faiz artırımına giden ilk gelişmiş ekonomi geçen ay Norveç olmuştu. Norveç Merkez bankası artan enflasyon sebebiyle politika faizini yüzde 0'dan yüzde 0.25'e yükseltmişti. Banka, 2022 sonuna kadar 4 faiz artırımı daha yapmayı öngördüğünü açıkladı.

Merkez piyasayı 58 milyar fonladı

 

Piyasa Bitcoin’den çok daha büyük

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)