BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUşak'ta ayçiçeği ekim alanı 4 kat büyüdü----

Uşak'ta ayçiçeği ekim alanı 4 kat büyüdü

Uşak'ta ayçiçeği ekim alanı 4 kat büyüdü
18 Nisan 2022 - 13:44 www.finansgundem.com

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen "Yağlık Ayçiçeği Geliştirme Projesi" kapsamında Uşak'taki çiftçilere yüksek yağ verimli, erkenci çeşit ve yüzde 70 hibe destekli 1 ton ayçiçeği tohumu dağıtıldı.


Uşak'ta, Tarım ve Orman Bakanlığınca çiftçilere verilen yüzde 70 hibe tohum desteğiyle yağlık ayçiçeği ekim alanı geçen yıla göre 4 kat büyüyerek 25 bin dekara ulaştı. Bölge çiftçisi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin ettiği ayçiçeği tohumlarını toprakla buluşturdu.

Ayçiçeği ekim alanı tohum desteğinin de etkisiyle 6 bin dekardan 25 bin dekara çıktı. Ulubey ilçesi Omurca köyünde çiftçilik yapan Battal Uğuz, önceki seneler arpa, buğday ve nohut gibi ürünler ektiklerini belirtti.

Bu sene verimin yükselmesi bekleniyor

Bu yıl köylünün çoğunluğunun ayçiçeği ektiğini anlatan Uğuz, şunları söyledi:

Önce kendi tohumlarımız vardı, onlardan ekiyorduk. Tarım ve Orman Bakanlığımızın hibrit tohumlarından alarak geçen yıl 2 bin 500 dekar alana ekim yaptık. Kurak bir yıl geçmesine rağmen tohumların verimli olduğunu fark ettik. Bu sene yine Bakanlığımız yüzde 70 hibe destekli tohum verdi. Sadece köyümüzde 7 bin 500 dekar alana ekim yapıldı. Malum ayçiçeği çok önemli bir ürün haline geldi. Ekimi de bayağı artıyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda bolluk olacağını ve fiyatların düşeceğini tahmin ediyorum. Bu sene yağışlar biraz daha iyi gidiyor. Verimin daha da yükseleceğini düşünüyoruz.

'Makine desteği de veriyorlar'

Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçiye birçok desteğinin olduğunun altını çizen Uğuz, "Makine desteği de veriyorlar. Bir makine verdi köyümüze onu da ekimde kullanıyoruz. Devletimiz hiçbir zaman desteklerini bizden eksik etmiyor. İnşallah bu tohumların verimli olduğunu göreceğiz. Ekimin daha da çoğalacağını, artacağını tahmin ediyorum" dedi.

'Tohum maliyeti neredeyse sıfırlanmış oldu'

Çiftçilik yapan 35 yaşındaki Akif Kızılok ise geçen yıl 450 dekar alanda arpa, buğday ve çörek otu üretimi yaptığını ifade etti. Bu yıl hibe destekli tohumla birlikte 150 dekarlık alanda ayçiçeği ektiğini kaydeden Kızılok, "Geçen yıl kurak olmasına rağmen dekarda 70 ila 100 kilogram arasında verim alındı. Sezon yağışlı geçti, bundan daha yüksek ürün almayı planlıyoruz. Açıkçası beni tohum desteği teşvik etti. Tohum maliyeti neredeyse sıfırlanmış oldu. Bu destek sayesinde daha geniş alana ayçiçeği ekmiş olduk" diye konuştu.

Çiftçi Muzaffer İnay da 110 dekarlık bir alana ayçiçeği ekimi yaptığını, verimin iyi olması durumunda gelecek yıl bunu 250 dekara çıkarmayı düşündüğünü söyledi.

Rusya ayçiçeği yağı ihracatına geçici kota getiriyor

 

Tarım kooperatiflerinden yağlık ayçiçeği için destek talebi

 

Türkiye, Rusya’ya ayçiçeği tohumu ihraç edecek

 

Belçika'da un ve ayçiçeği yağı kıtlığı

 

Çorum'da 70 bin dekara ayçiçeği ekilecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)