BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırma'Ünlülere saplantılı kişilerin zeka seviyesi düşük olabilir'----

'Ünlülere saplantılı kişilerin zeka seviyesi düşük olabilir'

'Ünlülere saplantılı kişilerin zeka seviyesi düşük olabilir'
11 Ocak 2022 - 15:07 www.finansgundem.com

Yeni araştırmada, Hollywood dedikodularına ve ünlü kültürüne takıntılı kişilerin zeka seviyesinin daha düşük olabileceğini öne sürüldü.

Macar araştırmacıların düzenlediği ve BMC Psychology adlı akademik dergide yayımlanan çalışmada, "ünlülere tapmayla bilişsel testlerde daha düşük performans gösterme arasında doğrudan bir ilişki" tespit edildi. Araştırma, 30 sözcükten oluşan bir sözcük dağarcığı testi ve bir rakam sembolü değiştirme testi de dahil bir dizi görevi tamamlayan, 1763 yetişkinin katıldığı bir anket kullanılarak yapıldı.

Çalışmaya katılanlar, ünlü kişilere ne kadar ilgi duyduklarının belirlenmesi için oluşturulan bir “ünlülere yönelik tutum ölçeği” anketini de doldurdu. Anket, katılımcıların bir dizi ifadeye basitçe “Evet” veya “Hayır” yanıtını vermesini gerektiriyordu.

Bu ifadeler arasında şunlar vardı:

"Sevdiğim ünlünün kişisel alışkanlıklarını sık sık öğrenmek zorunda hissediyorum, En sevdiğim ünlünün hayatının ayrıntılarına kafayı takıyorum ve En sevdiğim ünlüyle tanışacak kadar şanslı olsaydım ve benden kendisine iyilik olsun diye yasadışı bir şey yapmamı isteseydi muhtemelen yapardım."

Araştırmacılar, ünlülere yönelik tutum ölçeğinde en yüksek puanı alanların, iki bilişsel yetenek testinde de daha düşük performans gösterdiği sonucuna vardı. Ancak araştırmacılar, ünlü kültürüne takıntının düşük bilişsel yeteneklere sahip olmanın bir nedeni mi yoksa bunun bir sonucu mu olduğunu belirleyemediklerini kabul etti.

PsyPost'a konuşan araştırmacılar, "Gelecekte yapılacak araştırmalar, sevilen bir ünlüyü takip etmeye dair zihinsel meşguliyeti sürdürmek için harcanan bilişsel çabanın, kişinin dikkat ve diğer bilişsel beceriler gerektiren görevlerdeki performansına müdahale edebileceği yönündeki iddiamız için daha fazla destek aramalı" dedi.

Araştırma, birinin en sevdiği ünlüye karşı güçlü bir saplantı geliştirmesinin, bilişsel testlerde daha düşük puan almasına neden olduğunu kanıtlamasa bile [ünlülere] karşı hissedilen duyguların dikkatlice gözlemlenmesinin akıllıca olabileceğine işaret ediyor.

Araştırma: Küresel ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

 

Yeni araştırma: Kraliyet Ailesi'nin en zeki üyesi Meghan Markle

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)