BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaUnicredit’den kritik TL öngörüsü!----

Unicredit’den kritik TL öngörüsü!

Unicredit’den kritik TL öngörüsü!
23 Kasım 2021 - 08:52 www.finansgundem.com

Unicredit, TCMB’nin TL’deki değer kaybını önlemek için likidite kısıtlamaları uygulayabileceğini ve ilk olarak rezerv kullanımına başvurabileceğini belirtti.

Unicredit ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda kurdaki değer kaybının Aralık’ta ya da 2022’nin başlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı faiz artırmaya zorlayabileceğini belirtti.

Türk Lirası’nda likidite kısıtlamaları uygulanmasını beklediklerini ve kurdaki değer kaybının önlenmesi için ilk olarak rezervlerin kullanılabileceğini söyleyen Unicredit ekonomistleri, bu önlemlerin uzun vadede işe yaramayacağını ve eninde sonunda faiz artırımının gerekli olacağını vurguladı.

Ekonomistler, TCMB’nin Faiz indirimlerine devam etmesi durumunda likidite önlemleriyle geçici bir sıkılaşmanın daha sık görülebileceğini fakat bunun da Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçemeyeceğini belirtti.

Unicredit, en son 22 Ekim’de yüzde 19,6 olarak belirlediği sene sonu enflasyon tahminini de yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 21,5’e çıkarırken gelecek yılın ilk yarısında Türkiye’de enflasyonun yüzde 25’e ulaşmasını bekliyor.

2022 sonunda faiz oranlarının nasıl şekilleneceğinin ise siyasi olduğunu belirten Unicredit, muhalefetin erken seçimleri kazandığı bir senaryoda faizlerin şu anki seviyelerden yüksek fakat yine de düşük kalmaya devam edeceğini beklediklerini fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçimleri büyük ihtimalle kabul etmeyeceğini düşündüklerini söyledi.

Unicredit TCMB’nin gelecek toplantıda faiz indirim döngüsünü sonlandırabileceğine dair verdiği mesaja vurgu yaparken daha önce yayımladığı sene sonu yüzde 14’lük faiz oranı beklentisiyle ilgili herhangi bir değişiklik duyurmadı. Böylece Unicredit Aralı kayı için 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisini korumuş oldu.

‘Acil’ artırım bekleniyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Cenap23 Kasım 2021 10:17

    Likitide mikitide hepsi fasafiso merkeze zaten en ufak güven yok düzgün olsa hemen faizleri yükseltir boş işlerle zaman kaybedip ülkeyi krize soktu zaten