BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUkrayna'da iki radyoaktif atık depolama tesisi vuruldu----

Ukrayna'da iki radyoaktif atık depolama tesisi vuruldu

Ukrayna'da iki radyoaktif atık depolama tesisi vuruldu
27 Şubat 2022 - 21:44 www.finansgundem.com

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), biri Kiev'de diğeri Harkiv kentindeki iki radyoaktif atık depolama tesisinin vurulduğunu, tesislerde sızıntı olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi olmadığını açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukraynalı yetkililerden edindiği bilgiler doğrultusunda, biri Kiev’de diğeri Kharkiv kentindeki iki radyoaktif atık depolama tesisinin vurulduğunu, söz konusu tesislerde radyoaktif sızıntı olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgiye sahip olmadıklarını bildirdi.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Grossi’nin Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerine yer verildi. Grossi, Ukrayna Ulusal Nükleer Denetleme Kurumu (SNRIU) yetkililerinin Kiev ve Kharkiv’deki radyoaktif atık depolama tesislere ilişkin bilgi paylaşımında bulunduğunu aktardı.

Tesise füze isabet etti, sızıntı durumu bilinmiyor

Kiev’deki radyoaktif atık depolama tesisinin bulunduğu yerleşkeye füzelerin isabet ettiğini belirten Grossi, Ukraynalı muhataplarının burada radyoaktif sızıntı olup olmadığı ya da hasarın boyutlarına ilişkin henüz bilgi paylaşımında bulunmadığını aktardı.

Grossi, gece boyu süren bombardımandan ötürü personelin sığınaklarda kaldığını, ancak sabah saatlerinde söz konusu tesisteki denetim mekanizmasını yeniden çalışır hale getirdiklerini, ilerleyen günlerde tesislere ilişkin durumun daha net bir şekilde anlaşılacağını kaydetti. Kharkiv’deki benzer bir tesisin elektrik trafosunun zarar gördüğünü aktaran Grossi, bu tesise yönelik de radyoaktif bir sızıntı olup olmadığına ilişkin herhangi bir raporun henüz kendilerine ulaşmadığını vurguladı.

Söz konusu tesislerin atık radyoaktif malzemelerin depolanması için kullanıldığına işaret eden Grossi, bu tesislerin yüksek düzeyde radyoaktif atık içermemesine rağmen, depolanan radyoaktif atıkların yine de ciddi bir radyolojik etkiye yol açabileceğini dile getirerek, bu nedenle bu unsurların korunmasının önemine dikkati çekti.

Nükleer tesislerin korunması vurgusu

Grossi, radyoaktif madde içeren tesislerin çatışmalar sırasında zarar görmesinin, insan sağlığı ve çevre için ciddi sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bir kez daha, tüm tarafları bu tesislerin emniyetini ve güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir askeri veya diğer eylemden kaçınmaya acilen ve şiddetle çağrıda bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

UAEA’nın Ukrayna’daki gelişmeleri özellikle nükleer tesislerin emniyet ve güvenliğini göz önünde bulundurarak izlemeye devam ettiğini belirterek, Ukraynalı muhataplarıyla bu ülkedeki gelişmeler üzerine düzenli bilgi akışı sağlandığını kaydetti.

İsveç ve Finlandiya'dan Ukrayna'ya silah yardımı

 

NATO: Ukrayna'ya milyonlarca euroluk mali ve insani yardım yapıyoruz

 

Ruslar bankamatiklere akın etti

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)