BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÜçüncü doz BioNTech aşısının yan etkiler neler?----

Üçüncü doz BioNTech aşısının yan etkiler neler?

Üçüncü doz BioNTech aşısının yan etkiler neler?
22 Ağustos 2021 - 17:45 www.finansgundem.com

Delta varyantı ile yayılmaya devam eden korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerin başında üçüncü doz aşı uygulaması geliyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki bazı ülkelerin yanı sıra Türkiye'de de belli kriterlere sahip kişiler üçüncü doz aşı olmak için randevu alabiliyor.

Hatırlatma dozu olarak da adlandırılan üçüncü doz aşıyı Türkiye'de iki doz inaktif Kovid-19 aşısı olmuş sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri vatandaşlar olabiliyor. Türkiye'de üçüncü doz aşı için Pfizer/BioNTech kullanılıyor.

'İkinci doza benzer veya daha hafif etkiler'
Üçüncü dozun yan etkileri konusunda kapsamlı çalışma sayısı olsa da İsrail, temmuz ayı sonunda başlattığı üçüncü doz aşı uygulamasına ilişkin ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Üç doz Pfizer/Biontech aşısı olmuş 4 bin 500 kişi üzerinde yapılan ankette yüzde 88'lik bir kesim, 3'üncü dozu takip eden süreçte 2'inci dozdakine benzer veya daha hafif etkiler hissettiklerini söyledi.

Çalışmaya katılanların yüzde 31'i kolunda ağrı hissettiğini belirtirken, yüzde 0,4'ü nefes almakta zorluk çektiğini ifade etti. Yüzde 1 ise yan etkilere bağlı olarak ilaç aldığını açıkladı.

'Ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün'
Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise üçüncü doz hakkında henüz sınırlı bilgi olduğunu vurgulayarak, "Şu ana kadar, üçüncü doz mRNA aşısının etkileri ikinci doza benzerlik gösteriyor. En yaygın yan etki olarak yorgunluk ve aşı yapılan kolda ağrı görülüyor. Yan etkilerin çoğu hafif veya orta şiddette hissediliyor." açıklamasını yaptı.

Bilgilendirmede, "Buna rağmen, ilk iki dozluk seride olduğu gibi, ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün." ifadelerine yer verildi. Araştırmalarda üçüncü dozun uzun vadeli etkileri konusunda henüz net bilgilerin bulunmadığına da dikkat çekildi. BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs aşısının delta varyantına karşı koruyucu olduğunu, üçüncü doz aşının yapıldığı taktirde koruyucu etkinin en üst düzeye çıkacağını belirtmişti.

İşverenler aşı olmayan çalışana yaptırım istiyor

İstanbul'da toplam kaç doz aşı yapıldı?

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)