BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÜç metrelik köpekbalığını döve döve kızı kurtardı----

Üç metrelik köpekbalığını döve döve kızı kurtardı

Üç metrelik köpekbalığını döve döve kızı kurtardı
02 Temmuz 2022 - 20:53 www.finansgundem.com

ABD'deki en yüksek sayıda köpekbalığı saldırısı, 1837'den bu yana neredeyse 900 vaka bildiren Florida'da görüldü


ABD'nin Florida eyaletinde yaklaşık 3 metrelik bir köpekbalığının saldırısına uğrayan genç kız, hayvan yüzerek uzaklaşana kadar onu dövmeye başlayan bir aile ferdi tarafından kurtarıldı.

17 yaşındaki Addison Bethea'nın saldırı sebebiyle bacağının bir kısmını kaybettiği bildirildi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Addison'ın babası Shane Bethea, Facebook'a "Kızımın durumu stabil hale getirildi ve birden fazla doktor bacağını kurtarmak için çabalıyordu" yazdı.

Sağ bacağında ayağına ve baldırına kan akışını yeniden sağlamak adına atar damar oluşturmak için sol bacağından bir damar almak zorunda kaldılar. Uyluğunun arkasındaki sinir ağır hasar almış. Uyluk bölgesi olağanüstü derecede hasar görmüş. Doktorlar şu anda bacağın durumundan emin değil ve ne yapılması gerekeceğini görmek için duruma gün gün bakmak istiyorlar.

Taylor County Şerif Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, perşembe günü 1,5 metre derinlikteki suda köpekbalığı tarafından ısırıldığında kız, Florida'nın kuzeyindeki Taylor County'de yer alan Keaton Plajı yakınlarında deniz tarağı arıyordu.

Koşarak kızın yardımına gelen aile ferdi, köpekbalığı yüzerek uzaklaşana kadar hayvana vurmaya başladı. Şerif bürosundan yapılan açıklamaya göre, "ağır yaralı" haldeki kız hava taşıtıyla Tallahassee'deki bir hastaneye kaldırıldı.

Açıklamada, "yüzücülerin ve deniz tarağı toplayıcılarına uyanık ve tetikte olup köpekbalıklarına karşı güvenlik önlemleri almaları uyarısının yapıldığı" belirtildi.

Uyulması gereken bazı kurallar şunlardır: Asla tek başınıza yüzmeyin, balıkçıların yakınında suya girmeyin, kıyı kordonu (köpekbalıklarının toplanmayı sevdiği yerler) gibi alanlardan uzak durun, büyük balık sürülerinin yakınında yüzmeyin ve sudayken dengesiz hareketler yapmaktan kaçının.
Kıza ne tür bir köpekbalığının saldırdığı bildirilmedi ama hayvanın yaklaşık 3 metre uzunluğunda olduğu söylendi. Yine de tüm dünyada kışkırtılmamış saldırılardan en çok sorumlu olan üç köpekbalığı türü büyük beyaz köpekbalığı, kaplan köpekbalığı ve boğa köpekbalığıdır. Bunların hepsi 3 metreden epey uzun da olabilir.

Meksika Körfezi'nin yanı sıra ABD'nin Doğu Kıyısı açıklarındaki sularda da düzinelerce köpekbalığı türüne rastlanabilir.

Köpekbalıkları ABD'nin hem doğu hem de batı sahillerinde bulunabilir. Florida Müzesi'ndeki Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası'na göre, 1837'den bu yana neredeyse 900 vaka bildiren Florida, ABD'deki en fazla kışkırtılmamış köpekbalığı saldırısının görüldüğü eyalet.

Florida'ya yaklaşan başka eyalet yok: Hawaii 182 saldırıyla ikinci, Kaliforniya ise 132 saldırıyla üçüncü sırada.

Dosya, Florida'yı bildirilen köpekbalığı ısırıkları listesinin de başında gösteriyor. 2021'de dünyadaki kışkırtılmamış köpekbalığı ısırıklarının yüzde 38'i Florida'da rapor edilmiş.

Florida, son 5 senede her yıl ortalama 25 olay bildirdi.

Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası, saldırı sayısının giderek azaldığı anlaşılıyor. Köpekbalığı saldırıları muhtemel bir tehlike olmayı sürdürürken, yıldırım çarpmaları yıllık bazda daha ölümcül vakalara yol açıyor.

Avustralya'da katil köpek balığı aranıyor: Sydney'de plajlar kapandı

 

ABD'de yeni çalışma: Omikron'a karşı köpek balığı antikoru!

 

Muğla'da kıyıya 3 metre mesafede köpek balıkları görüntülendi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)