BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUAEA toplantısında Zaporijya'nın güvenliği ele alındı----

UAEA toplantısında Zaporijya'nın güvenliği ele alındı

UAEA toplantısında Zaporijya'nın güvenliği ele alındı
26 Eylül 2022 - 16:56 www.finansgundem.com

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 66’ncı Genel Kurul Toplantısı’na Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğinin sağlanması damga vurdu.

UAEA tarafından Avusturya’nın başkenti Viyana’da "Nükleer Sahada Küresel İş Birliği" başlığı altında her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve 180’in üzerinde üye ülkeden üst düzey temsilcinin katıldığı toplantıda nükleer teknoloji alanındaki gelişmelerin yanı sıra nükleer güvenlik gibi önemli konu başlıkları çeşitli yan etkinlikler kapsamında ele alınıyor.

Toplantının ilk gününde konuşan UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’da süren savaşın durdurulması gerektiğini belirterek bu ülkede ciddi trajedilere yol açabilecek olası bir nükleer kazanın yaşanmaması için her şeyin yapılması gerektiğini vurguladı.

Grossi, "İnanması güç ama Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya şu an ateş altında, bunun için harekete geçmemiz gerekiyor." dedi.

"Güvenli bölge bir an evvel oluşturulmalı"

Rus ve Ukraynalı yetkililerle santralin çevresinde nükleer güvenliğin korunması amacıyla bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmelere başladığını hatırlatan Grossi, söz konusu adımın bir an önce atılması gerektiğini, Ajans'ın bu hususta her türlü iş birliğine hazır olduğunu kaydetti.

Ukrayna'dan Rusya'ya ağır suçlama

Toplantıda Ukrayna Devlet Nükleer Düzenleme Müfettişliği Başkan Vekili Oleh Korikov, Rusya’nın Zaporijya başta olmak üzere ülkesindeki nükleer tesisleri saldırılarıyla tehlikeye attığını söyledi.

Korikov, Rusya’nın Zaporijya ve çevresinde bulunan yerleşim yerlerini bombaladığını belirterek Rus tarafına "nükleer terörist" suçlamasında bulundu.

"Rusya, Zaporijya'da iş birliğine hazır"

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev, Ukraynalı konuşmacının suçlamalarını reddederek Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik spekülasyonların giderilmesi açısından UAEA heyetinin burada çalışmalarını sürdürmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Likhachev, Zaporijya’nın çevresinde nükleer güvenlik ve emniyetin sağlanması için teknik açıdan iş birliği yapmaya ülkesinin hazır olduğunu dile getirdi.

ABD'den Rusya'ya nükleer tesislerde askeri eylemleri sonlandırma çağrısı

ABD Enerji Bakanı Jennifer M. Granholm, ABD Başkanı Joe Biden’ın nükleer güvenlik ve Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin mesajını okudu.

Biden mesajında, Rusya’nın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na ilişkin sonuç bildirisinin yayımlanmasına engel olduğunu belirterek Moskova yönetiminin Ukrayna’daki nükleer tesisleri tehlikeye attığını ifade etti.

ABD’nin UAEA’nın nükleer güvenliğin sağlanması için belirlediği maddeleri desteklediğini belirten Biden, Rusya’nın askeri güçlerini Ukrayna’dan çekmesi ve bu ülkedeki nükleer tesisler ve çevresinde askeri faaliyetlerini durdurması çağrısında bulundu.

Putin’in nükleer kozu ne kadar inandırıcı? Rusya’nın nükleer kapasitesi bunun için yeterli mi?

 

Blinken'dan Rusya'ya uyarı: Boşboğazlık etmeyi bırak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)