BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTürkiye'ye döviz getirecek formül----

Türkiye'ye döviz getirecek formül

Türkiye'ye döviz getirecek formül
05 Mart 2021 - 13:42 www.finansgundem.com

Rusya merkezli yatırım bankası Renaissance Capital'in Küresel Baş Ekonomisti Charles Robertson, Türkiye ekonomisine dair yorum ve tahminlerini paylaştı.

Türkiye ekonomisiye ilgili önce büyüme sonra daralma öngörüsünde bulunan Rusya merkezli yatırım bankası Renaissance Capital'in Küresel Baş Ekonomisti Charles Robertson, yılın ikinci yarısında yapılacak faiz indiriminin 2023'teki başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde güçlü kredi büyümesini beraberinde getireceğini belirterek, sonra yeni bir kriz yaşanacağını vurguluyor. 

"Aslında Türkiye'nin bir seçeneği var. TL çok ucuz ve Türkiye ihracat odaklı büyüme modelini uygulayabilir. Bu da ödemeler dengesini destekleyecektir. Yatırımlar için döviz getirecektir. Türkiye ekonomisi dengelenecektir. Faizin uzun süre yüksek seviyelerde tutulmasıyla enflasyon kalıcı olarak kontrol altına alınabilir. Bu Türkiye için daha iyi bir uzun dönemli hikaye olur ancak büyüme görece düşük olabilir. Bu senaryoda büyüme yıllık yüzde 3-4 olur" tahmininde bulunan Robertson, "Eskiden bankalar kredi vermek için yeterli mevduata sahipti ancak şu an sahip değiller. Kredi vermek için yurt dışından borçlanıyorlar ve bu da dış borcu hızla artırıyor. Bir süre sonra piyasalar kaygılanmaya başlıyor ve TL de baskı altında kalıyor" dedi. 

DOLAR HAZİRAN AYINA 7 LİRA OLUR

Faizleri çok fazla artırmanın hata olacağını da vurgulayan Robertson, analizine şöyle devam etti: "Çünkü bu ekonomi için gerekli değil. Enflasyonun düşüşe geçeceğini düşünüyorum. En iyisi modelin değiştiğini yıllar içinde göstermeleri olacaktır. Bunun için de 2-3 yıl pozitif reel faiz olması gerekli.  Haziranda doların 7 TL civarında olacağını çünkü Merkez Bankası'nın 2021'in ilk yarısı boyunca sorumlu davranmaya devam edeceğini tahmin ediyorum. Aralıktan itibaren Erdoğan'dan Faiz indirimi baskısı göreceğimizi varsayıyorum. Bu aşamadan sonra da piyasa Merkez Bankası'na dönük güvenini kaybetmeye başlayacak. Türkiye değişim için fırsata sahip. Türkiye'nin gelişmiş bir sanayisi var. İyi ve eğitimli iş gücü var. Doğru politikalarda güçlü büyüme hikayesine sahip olabilir."

Reel döviz kuru endeksi Şubat'ta yüzde 5.5 arttı

 

Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 631 milyon dolar arttı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)