BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTürkiye'nin yıl sonu bütçe dengesi tahmini revize edildi----

Türkiye'nin yıl sonu bütçe dengesi tahmini revize edildi

Türkiye'nin yıl sonu bütçe dengesi tahmini revize edildi
14 Haziran 2024 - 12:56 www.finansgundem.com

TEPAV, MYB dengesine ilişkin bir değerlendirme notu yayımladı. Yayımlanan notta, enflasyonun hedefin üzerinde seyrettiği ve yeni vergi düzenlemeleri nedeniyle yıl sonuna ilişkin bütçe dengesi tahmininin %8,3’den %6,9'a revize edildiği açıklandı.

TEPAV "Enflasyon gerçekleşmeleri mali performansı nasıl etkiliyor?" başlıklı bir değerlendirme notu revizesi yayımladı.

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe (MYB) dengesinin GSYH’ye oran olarak %6,4 seviyesinde bir açık öngörüsü ile programlandığı hatırlatılan notta, "2024 yılı ilk çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği TEPAV Bütçe izleme Bülteninde kamu mali disiplinin güçlendirmeye yönelik gelir artıcı ve harcama azaltıcı tedbirler hayata geçirilmezse 2024 yıl sonu bütçe açığının %8,3 seviyesine çıkabileceği ifade edilmişti." denildi.

Notta şöyle devam edildi:

"Bütçe izleme bültenini takiben TEPAV olarak “Nasıl Bir Tasarımda Yapısal ve Mali Nitelikli Tedbir Önerileri Düşünülebilir?” başlıklı çalışmamızda bütçe açığının %5’ler seviyesine inmesine yönelik mali uyum tedbirlerini yönelik önerilerimizi mali etkilerini ve yapısal nitelikli programları da içerecek şekilde değerlendirmiştik.

Nitekim 11 Mayıs tarihinde “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ile GSYH’nin 0,4’ü oranında bütçe açığını azaltıcı harcama tedbiri açıklanmıştır.

Öte yandan enflasyon verilerinin Orta Vadeli Programda yüzde 33 olan yıl sonu hedefinin üzerinde seyrettiği ve yeni vergi düzenlemeleri de dikkate alınarak 2024 yıl sonuna ilişkin TEPAV bütçe dengesi tahmini % 8,3’den % 6,9'a revize edilmiştir."

TCMB'den "Türkiye'de Cari Denge" yazısı

 

G20'de en yüksek büyüme Türkiye'nin

 

Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme tahminlerini revize etti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)