BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye'nin yapacağı operasyonlara muhaliflerden destek----

Türkiye'nin yapacağı operasyonlara muhaliflerden destek

Türkiye'nin yapacağı operasyonlara muhaliflerden destek
17 Aralık 2018 - 09:36 www.finansgundem.com

Özgür Suriye Ordusu'nun da (ÖSO) içinde yer aldığı Suriye Ulusal Ordusu'nun, "15 bin savaşçıyla harekâta hazırız" açıklamasının ardından bir destek açıklaması da Suriyeli muhaliflerden geldi

Astana müzakerelerine katılan Suriye askeri muhalefet sözcüsü Eymen Asimi, Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusundaki terör örgütü YPG/PKK'ya karşı düzenleyeceği askeri harekâta ilişkin, "ABD’ye rağmen Türkiye’nin yapacağı harekâta destek vermekte kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmasına yönelik harekât yapılacağını açıklamasının ardından Suriye Ulusal Ordusu ismini alan ÖSO, yabancı medya ajanslarına, "15 bin bavaşçımızla harekâta hazırız" açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamadan bir gün sonra, Astana zirvelerinde Suriyeli muhalif kanadı temsilen oturan önemli isimlerden Suriye askeri muhalefet sözcüsü Eymen Asimi'den de bir açıklama geldi.

"PKK, SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜME ENGELDİR"

AA'da yer alan habere göre Asimi de, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Fırat Nehri'nin doğusunu işgal eden terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatacağı askeri operasyonuna desteğe vermeye hazır olduklarını söyledi. YPG/PKK'nın uluslararası güvenliğe tehdit kaynağı oluşturduğunu ve Suriye'de siyasi çözüme engel olacağını belirten Asimi, uluslararası topluma, Türkiye'nin ve Suriye askeri muhalefetinin yanında yer alma çağrısında bulundu.

"ABD DIŞİŞLERİ'NDEN TEHDİT TELEFONU"

Asimi, "Fırat Nehri'nin doğusuna düzenlenecek askeri operasyon, Suriye halkını güvenliğe ve istikrara kavuşturan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarının devamıdır. Suriye'nin bütünlüğünü koruyan bir operasyondur" ifadelerini kullandı. Asimi, ABD'li yetkililerden, operasyona destek vermemeleri için tehditkâr mesajlar aldıklarını söyledi. Asimi, "ABD Dışişleri'nden ve temsilcilerden, Türkiye'nin yanında Fırat'ın doğusunda düzenlenecek harekâta katılmamamız için telefonlar aldık. ABD’ye rağmen Türkiye’nin yapacağı harekâta destek vermeye kararlıyız" dedi.

"FİLLER TEPİŞİRKEN ORADAN UZAK DURUN"

ABD'li yetkililer, Suriyeli askeri ve siyasi muhaliflere gönderdiği mesajda, harekâta katılacak unsurların doğrudan ABD ordusuyla karşı karşıya geleceğini iddia etmiş ve mesajda, "Özgür Suriye Ordusu veya SMDK’nin harekâta herhangi bir şekilde katılımı ABD ve koalisyon güçlerine saldırı demektir ve bu gerek koalisyon güçleri gerek ABD ile doğrudan çatışmaya yol açacaktır. ABD güçleri ve SDF (YPG/PKK) iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla koalisyon güçleri ve ABD güçleri hedef alınıp çatışmaksızın SDF’ye saldırılamaz. Filler tepişirken oradan uzak durmalısınız" ifadelerine yer verilmişti.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)