BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkTürkiye'nin en değerli markası hangi banka oldu?----

Türkiye'nin en değerli markası hangi banka oldu?

Türkiye'nin en değerli markası hangi banka oldu?
15 Haziran 2015 - 14:05 www.finansgundem.com

Brand Finance'nin araştırmasına göre, Akbank, 2.5 milyar doları aşan değeriyle "Türkiye'nin en değerli markası" oldu

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'nin araştırmasına göre, Akbank, 2,5 milyar doları aşan değeriyle Türkiye'nin "en değerli markası" olarak tespit edildi.

Brand Finance tarafından "Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100" çalışmasının 8'incisi tamamlandı.

"Türkiye'nin en değerli markaları 2015" listesinde ilk sırayı 2 milyar 516 milyon dolarlık marka değeriyle Akbank alırken, bunu marka değeri 2 milyar 475 milyon dolar olan Türk Telekom ve değeri 2 milyar 445 milyon dolar olan İş Bankası takip etti.

Türk Hava Yolları, 2 milyar 219 milyon dolarlık marka değeriyle listede dördüncü sırada, Garanti Bankası 1 milyar 953 milyon dolar değeriyle beşinci, Arçelik de 1 milyar 845 milyon dolar değeriyle altıncı sırada yer aldı. Bu kuruluşları 1,7 milyar dolarlık değeriyle Turkcell izlerken, ardından sırasıyla marka değeri 1 milyar 393 milyon dolar olan Yapı Kredi, 1 milyar 387 milyon dolar olan BİM, 1 milyar 85 bin dolar olan Anadolu Efes, 1 milyar 7 bin dolar olan Ziraat Bankası, 973 milyon dolar olan Halkbank ve 748 bin dolar olan OMV Petrol Ofisi geldi.

İlk 100 arasında Finansbank (20), Denizbank (23), TEB (26) Şekerbank (43) gibi bankalar ile Galatasaray (30), Fenerbahçe (46), Beşiktaş (59) ve Trabzonspor (86) gibi spor kulüpleri de yer alırken, Opet (25), Aygaz (28), TAV (34), Aselsan (47), Hürriyet (56), Boyner (62), Otokar (63), Ege Seramik (100) gibi kuruluşlar da listeye girdi. Borsa İstanbul ise 87'inci sırada yer buldu.

Öte yandan Brand Finance'nin 2014 sıralamasında ilk sırada Türk Telekom, ikinci sırada Akbank, üçüncü sırada ise Türk Hava Yolları yer alıyordu.

En değerli 100 markanın toplam değeri 25-35 milyar dolar

Çalışmaya göre, Türkiye'nin en değerli 100 markasının toplam değeri ise 25-35 milyar dolar bandında seyrediyor. Söz konusu değerin küresel ölçekte tek bir markanın değerine yakın olduğu ifade ediliyor.

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, toplam değeri oluşturan iş kolları açısından yapılan incelemenin küresel liste ile tam tersine sonuç verdiğini belirtti. Söz konusu incelemeye göre, Türkiye'nin en değerli 100 markasının toplam değerinin yüzde 69'nu "hizmet sektörü"nün oluşturduğuna işaret eden İlgüner, küresel listede yer alan 500 markanın toplam değerinin yüzde 71'nin ise "ürünler"den oluştuğunu kaydetti.

İlgüner, bu tablonun reel sektör açısından Türkiye'nin henüz değerli markalar geliştiremediğini gösterdiğini ifade etti. Brand Finance'ın araştırması göre, Türkiye'nin en değerli 100 markası sıralamasında ilk 20'de yer alan markalar şöyle:

2015 Marka Değeri
Marka Sıralaması (milyon dolar)

1- Akbank 2,516
2-Türk Telekom 2,475
3- İş Bankası 2,445
4-Türk Hava Yolları 2,219
5-Garanti 1,953
6-Arçelik 1,845
7-Turkcell 1,700
8-Yapı Kredi 1,393
9- BİM 1,387
10- Anadolu Efes 1,085
11-Ziraat Bankası 1,007
12-Halkbank 973
13-OMV Petrol Ofisi 748
14-Ülker Bisküvi 745
15-Vakıfbank 725
16-Enka 681
17-Şişe Cam 575
18-Migros 547
19-Ford Otosan 544
20-Finansbank 530

Veriler KAP'tan alınıyor

Erişilebilir finansal verilere ve analist gözlemlerine dayanan sınırlı bilgi ile yürütülen marka değeri sıralama çalışmaları, markanın gelecekte gelir üretme kabiliyetini yansıtıyor. Bu kabiliyet, geçmiş dönem performansı ile gelecek dönem beklentilerinin bugüne indirgenerek yapılan analiz sonucu ortaya çıkıyor.

Değerlendirmenin önemli göstergelerinden olan "Marka Gücü Endeksi" ise marka yönetiminin başarısını ortaya koyuyor.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan konsolide mali tablolar şirketlerin tüm markalarına ait toplu veriyi veriyor. 100 markalık listenin yüzde 80 - 85'ine ait veriler KAP'tan temin ediliyor. Geriye kalanı şirketlerin doğrudan ilettiği verilerden elde ediliyor.

Brand Finance genel tabloları hazırlarken, markalı faaliyete ait son 3 yıllık geçmiş finansal verileri yorumluyor ve gelecek 5 yıla ait projeksiyon yapıyor.

Marka değeri için satışlar içerisinde markaya ait pay değerlendirilirken, gelecek yıllarda beklenti ne kadar yüksek olursa marka değeri o denli artıyor.

Marka derecesi "AAA - Çok çok güçlü", "AA - Çok güçlü", "A Güçlü", "BBB-B - Orta", "CCC-C - Zayıf", "DDD-D - Çok zayıf" olarak değerlendiriliyor.

Marka değerlendirme kirilişi Brand Finance Londra, Türkiye, ABD (Şikago, New York), Almanya, Avustralya, Brezilya, Dubai, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İsviçre, Kanada, Portekiz, Rusya, Singapur, Sri Lanka şubeleri ile geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyor.

Faaliyet alanı "Değerlendirme, Çözümleme, Strateji Geliştirme, Lisans" olmak üzere 4 ana başlık altında toplanıyor.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in açıklaması;

Brand Finance’in araştırmasında birinci olan Akbank’ın Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, ülkeleri uluslararası rekabette markalaşma ve markaların öne çıkardığını vurgulayarak, “Marka değeri iş dünyasının gündemindeki en önemli konulardan biri. Bugün alışılagelmiş finansal göstergelerin yanında şirketlerin marka değerleri de yatırımcıların tercihlerini şekillendirmede önemli rol oynuyor.” dedi.

Akbank olarak “Türkiye’nin En Değerli Markası” olmaktan gurur duyduklarını kaydeden Binbaşgil şu açıklamalarda bulundu:

“Kurulduğumuz günden bu yana markamıza önemli yatırımlar yapıyoruz, yenilikçi ve ses getiren iletişim çalışmalarımızla da sektöre birçok alanda öncülük ediyoruz. Akbank özellikle son yıllarda yenilikçi ürün ve hizmetleri, müşteri odaklı hizmet modeli, müşteri memnuniyetini yükselten çalışmaları, Direkt Bankacılık, digitalleşme, yüksek teknoloji kullanımı gibi konularda Türkiye’de çıtayı daha da yükseltti. Bu olumlu gelişmeler Akbank’ı daha da tercih edilen bir banka konumuna getirdi. Başarılarımız son yıllarda seçkin ödül platformları ve araştırmalar tarafından da artan bir oranda takdir görüyor. Markamızı 67 senedir titizlikle oluşturduk, koruduk, yatırım yaptık. Bu çabaların karşılığını Brand Finance tarafından yapılan sıralamada da görüyoruz. Bu yıl Brand Finance’in 9. kez hazırladığı ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ araştırmasında ‘Türkiye’nin En Değerli Markası’ olduk. Bu sıralamada ilk defa Türkiye’den bir banka zirveye yerleşti. Bu sonuç Akbank’ın olduğu kadar Türk Bankacılık sektörünün gücünün de bir yansıması. Bu başarımızdan büyük mutluluk duyuyoruz. Markamızın bugün geldiği noktada gelmiş geçmiş bütün çalışanlarımızın büyük emeği ve özverisi var. Bu önemli başarıdan dolayı tüm Akbanklılara ve ilk günümüzden itibaren yanımızda olan tüm müşterilerimize teşekkür ediyorum....”
 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)