BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye-Ermenistan görüşmesinde tam normalleşme vurgusu----

Türkiye-Ermenistan görüşmesinde tam normalleşme vurgusu

Türkiye-Ermenistan görüşmesinde tam normalleşme vurgusu
14 Ocak 2022 - 18:44 www.finansgundem.com

Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşme sürecinin ilk toplantısı, özel temsilcilerin katılımıyla Moskova'da gerçekleşti. Ortak resmi açıklamada "tam normalleşme" ve "ön şartsız müzakere" vurgusu yapıldı.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinde atanan özel temsilcilerin ilk toplantısı Moskova'da gerçekleşti. Türkiye'nin eski ABD Büyükelçilerinden Serdar Kılıç ile Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan'ın görüşmesinin yaklaşık 1,5 saat sürdüğü belirtiliyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, görüşmenin "olumlu ve yapıcı" bir atmosferde gerçekleştiği belirtilerek özel temsilcilerin normalleşme sürecine yönelik ön görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır" ifadesine yer verildi.

Özel temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihinin diplomatik kanallardan belirleneceği kaydedildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan İngilizce açıklamada da tamamen aynı ifadeler yer aldı.

Rusya: Doğrudan diyalog kurulmasına yardımcı oluyoruz

İlk görüşmeyle ilgili ev sahibi Rusya'dan da açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Erivan ve Ankara arasında doğrudan diyalog kurulmasına yardımcı olduğunu belirterek çabaların başarısı konusunda umutlu olduklarını kaydetti.

Lavrov, bir basın toplantısında konuyla ilgili soruya verdiği yanıtta "Türkiye ve Ermenistan özel temsilcilerini atadılar. Rusya da bu tür bir anlaşmaya varılmasına yardımcı oldu. İlk görüşmenin bugün Moskova'da gerçekleşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bizim rolümüz, doğrudan diyalog kurulmasına yardımcı olmaktır" ifadelerini kullandı.

Ermenistan’dan Türkiye açıklaması: Sınırların açılmasını bekliyoruz

Büyükelçi Kılıç, Ermenistan Özel Temsilcisi oldu

Ermenistan Türk mallarına yasağı kaldırdı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)