BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisTürk şirket ve Japon devi ortak yatırım yapacak----

Türk şirket ve Japon devi ortak yatırım yapacak

Türk şirket ve Japon devi ortak yatırım yapacak
29 Mart 2019 - 17:13 www.finansgundem.com

Türk Karpowership ve Japon gemi işletmecisi MOL, LNG ile çalışan yüzer santral geliştirmek için ortak yatırım yapacaklar.

Japonya merkezli deniz taşımacılığı şirketi Mitsui OSK Lines (MOL) ile Türk yüzer santral işletmecisi Karpowership sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile elektrik üretecek yüzer santral geliştirmek üzere işbirliği anlaşması yaptı.

Yayımlanan basın bültenine göre iki şirket LNG kullanacak yüzer santral geliştirmek için ortak yatırım yapacak ve ürünleri KARMOL markası altında pazarlayacak.

Genelde boru hatlarıyla taşınan doğalgazı aktarmak için pahalı bir yöntem olan LNG, son yıllarda doğalgaz fiyatlardaki düşüşe paralel olarak ucuzladı ve bazı hallerde boru gazı ile rekabet edebilir konuma geldi.

Gemilerle taşınabildiği için boru hattı şebekelerinin olmadığı yerlerde kullanılabilen LNG, Japonya ve Çin başta olmak üzere çeşitli pazarlarda yaygın olarak tercih ediliyor.

Bültene göre dünyanın en büyük LNG taşıma gemisi işletmecisi MOL ile 20 adet yüzer santrali bulunan Karpowership, bu işbirliği ile LNG kullanabilir yüzer santrallerin yatırım maliyetlerini düşürmeyi ve seragazı emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Karadeniz Holding'e ait olan Karpowership, Endonezya, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leone ve Lübnan'ın aralarında bulunduğu çeşitli ülkeler için elektrik üretiyor. Şirket geçen yıl Reuters'a 2020 yılında 5 bin MW kurulu güce ulaşmak istediğini açıklamıştı. (Reuters)

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)