BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürk halkı ev alana vatandaşlık verilmesini istemiyor----

Türk halkı ev alana vatandaşlık verilmesini istemiyor

Türk halkı ev alana vatandaşlık verilmesini istemiyor
20 Mayıs 2022 - 07:56 www.finansgundem.com

Yapılan son araştırma, yabancılara gayrimenkul satışı konusunda toplumda görüş birliği olduğunu ortaya koydu. Buna göre halkın sadece yüzde 11'i ev alarak TC vatandaşlığı kazanılmasını onaylıyor

Türkiye'de vatandaşların ezici bir çoğunluğu ev satışı ile vatandaşlık verilmesine karşı. “Ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği vatandaşların yüzde 89'u “Hayır” yanıtını verdi. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 5-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan araştırma, toplumda her 10 kişiden yaklaşık 9'unun yabancıların gayrimenkul satışı ile Türk vatandaşlığı elde etmesine karşı olduğunu orta- ya koydu. Vatandaşların yalnızca yüzde 11'i ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor.

AK PARTİLİLER DE KARŞI

Bu sonuçlar 250 bin dolarlık ev alana aile boyu vatandaşlık veren düzenlemede rakamın 13 Haziran'da 400 bin dolara çıkarılacak olmasına rağmen, halkın bu süreçten hiç de memnun olmadığını kanıtlıyor. Araştırmada yanıtlar tercih edilen partiye göre de incelendi. Buna göre bütün seçmen gruplarında çoğunluk yabancıların gayrimenkul alarak vatandaşlık elde etmelerine karşı. CHP seçmeninin yüzde 95'inden fazlası bu görüşte. AK Parti seçmeninin yaklaşık yüzde 80'i ve MHP seçmeninin yaklaşık yüzde 87'si de yabancıların ev alarak vatandaş olmasına karşı.

Ev alması hayal olan ücretli kesim çok tepkili

Yabancılara ev satışının, arz sıkıntısı yaşanan emlak piyasasında fiyatları daha da şişirdiği ve bu süreçte ücretli kesimin ev almasının artık neredeyse imkansız hale geldiği biliniyor. Bu paralelde araştırmada, ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru bulanların oranının en düşük olduğu grup ücretli özel sektör çalışanları oldu. Araştırmada, yabancıya gayrimenkul satışını teşvik edici yasal düzenlemeler yapılmasının doğru bulunup bulunmadığı da soruldu. Buna yüzde 84, “Doğru bulmuyorum” yanıtı verdi. (Sözcü / Özlem Ermiş Bayhan)

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • seçmen20 Mayıs 2022 09:32

    Evet biz bu saçmalığa son verilmesini sitiyoruz. Ayrıca ülkemizi istila eden göçmen ve sığınmacılarında bir an önce gönderilmesini bekliyoruz. Zafer partisinin çalışmalarını destekliyoruz.