BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkTürk bankaları gayet istikrarlı----

Türk bankaları gayet istikrarlı

Türk bankaları gayet istikrarlı
20 Aralık 2013 - 13:44 www.finansgundem.com

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Raitings tarafından yapılan açıklamada Türk bankalarının güçlü olduğu vurgulandı...

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, artan faiz oranları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve TL'deki değer kaybı nedeniyle Türkiye'deki bankaların 2014'te baskı altında kalabileceğini, ancak bu nedenlerle kâr marjları azalan bankaların güçlü sermaye ve fonlama yapıları sayesinde sektör görünümünün istikrarlı olduğunu belirtti.
Fitch tarafından yayımlanan 2014 bankacılık sektör raporunda potansiyel faiz ve kur şoklarının bankalar üzerindeki en büyük risk olduğuna dikkat çekildi.
Raporda sektörde geri dönmeyen kredi oranının Eylül sonu itibarıyla "yüzde 2.7 ile iyi ve sağlıklı" olarak nitelenerek, "Geri dönmeyen kredilerdeki herhangi bir artışın sınırlı kalarak 1 ile 2 yüzde puan arasında olmasını bekliyoruz" denildi.
Raporda şu ifadeler yer aldı: "Genele bakıldığında fonlamada güçlü bir resim görülüyor... Sermaye de güçlü. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu Eylül sonu itibariyle yüzde 15.8 düzeyinde ve neredeyse tamamı temel sermaye olarak sınıflandırılıyor. Yani sektörün zarar karşılama kapasitesi yüksek."
 
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)