BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaTurhan: Türkiye'nin borç sıkıntısı var----

Turhan: Türkiye'nin borç sıkıntısı var

Turhan: Türkiye'nin borç sıkıntısı var
01 Şubat 2013 - 06:58 www.finansgundem.com

Financial Times'a röportaj veren İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Türkiye ekonomisini değerlendirdi

İMKB Başkanı İbrahim Turhan ile konuşan gazete, eski günlerin geride kaldığını, Ankara’nın artık kendini bölgede bir rol modeli olarak gördüğünü yazdı.
Turhan röportajında Türkiye’nin eski piyasa performansını şu şekilde değerlendirdi:
“Bu yüzyılın başlarında kadar Türkiye’de enflasyon yüzde 90 seviyelerindeydi. Yüksek bütçe açıkları ve göklerdeki faiz oranlarıyla borçlanılırdı. Zaten uzun vadeli borçlanma en fazla 3 ya da 4 olurdu. Hükümet iç piyasada yüzde 120, yüzde 130 gibi faiz oranlarıyla borçlanırdı. Ancak bütün bunlar 2000-2001 krizinden sonra tamamen değişti.”
Haberde Türkiye’nin krizden sağlam çıkma şansını iyi değerlendirdiği ve örnek bir mali disiplin süreci izlendiğine dikkat çekildi.
Türk lirasının hakim olduğu tahvil piyasasısın 1996’dan bu yana yedi kat büyüdüğü, 2012 ortasında 206 milyar dolarlık bir piyasaya dönüştüğü belirtildi.
Bununla birlikte Türkiye’de enflasyonun yüzde 6 seviyesine çekilmesiyle uzun vadeli borçlanmanın da arttığı ifade edildi.
Türkiye ilk 10 yıl vadeli devlet tahvilini Ocak 2010’da sattı ve yüzde 10,5 ile borçlandı. Şu anda tahvil getirisi yüzde 6,6’ya gerilemiş durumda.
Haberde bu gelişmelere rağmen Türkiye’nin hala borç sıkıntıları olduğunun da altı çizildi.
 
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)