BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTÜİK, Tüketici Güven Endeksi hesaplama yöntemini güncelledi----

TÜİK, Tüketici Güven Endeksi hesaplama yöntemini güncelledi

TÜİK, Tüketici Güven Endeksi hesaplama yöntemini güncelledi
21 Eylül 2020 - 12:58 www.finansgundem.com

TÜİK, Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğünün tavsiyeleri doğrultusunda ve endeksin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla Tüketici Güven Endeksinin hesaplama yöntemini güncelledi.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, güncellenen endeks serileri 22 Eylül tarihinde saat 10:00'da 'Tüketici Güven Endeksi, Eylül 2020' haber bülteni ile yayımlanacak. Eski yöntemle hesaplanan endeksler de haber bülteni tablolarında yayımlanmaya devam edilecek. 

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Türkiye İstatistik Kurumu tüketici değerlendirmelerini, beklentilerini ve eğilimlerini ölçmek üzere tüketici eğilim anketini uygulamakta, bu anket sonuçlarını kullanarak aylık olarak tüketici güven endeksini hesaplamaktadır.

Avrupa Birliği metodolojisi ile tam uyumlu olarak hazırlanan tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum, genel ekonomik durum, harcama ve tasarruf eğilimleri gibi konulardaki mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ölçülmektedir.

Tüketici eğilim anketinde bulunan 18 soru için alt endeksler hesaplanmakta ve yayımlanmaktadır. Tüketici güven endeksi aşağıda verilen dört alt endeksin aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmaktadır 

1. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi
2. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi
3. Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi
4. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü (DGECFIN) tarafından 2018 yılında tüketicilerin değerlendirme ve beklentilerini daha iyi ölçmek, düşüncelerini daha iyi yansıtmak ve endeksin kalitesini artırmak amacı ile çalışmalar yapılmıştır. Bu çerçevede, oluşturulan yeni tüketici güven endeksi hesaplamalarına 12 aylık dönem için "işsiz sayısı beklentisi" ve "tasarruf etme ihtimali" endeksleri dahil edilmezken, diğer iki alt endeks hesaplamalarda yer almıştır.

Bu kapsamda, Ocak 2019 tarihinden itibaren DG ECFIN tarafından tüketici güven endeksi aşağıda belirtilen alt endeksler kullanılarak hesaplanmaya başlanmıştır. 

1. Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu
2. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi
3. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi
4. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü’nün tavsiyeleri doğrultusunda ve endeksin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla Tüketici Güven Endeksi’nin hesaplama yöntemi güncellenmiştir.

Güncellenen endeks serileri 22 Eylül 2020 tarihinde saat 10:00’da "Tüketici Güven Endeksi, Eylül 2020" haber bülteni ile yayımlanacaktır. Eski yöntemle hesaplanan endeksler de haber bülteni tablolarında yayımlanmaya devam edilecektir."

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)