BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatTSB: Katılımcı BES'ini bozdurmadan finansman sağlayabilecek----

TSB: Katılımcı BES'ini bozdurmadan finansman sağlayabilecek

TSB: Katılımcı BES'ini bozdurmadan finansman sağlayabilecek
29 Mart 2023 - 12:19 www.finansgundem.com

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli: "Katılımcı BES'ini bozdurmadan finansman ihtiyacını uygun maliyetle karşılayabilecek" dedi

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik'te yapılan düzenlemenin aynı zamanda ülkenin tasarruf sistemi olarak gördükleri BES'in daha da gelişmesini sağlayacağını, düzenleme sayesinde artık katılımcıların sözleşmelerini sonlandırmak yerine, BES birikimlerini teminat olarak göstererek uygun koşullarla kredi çekebileceklerini bildirdi.

TSB'den yapılan açıklamaya göre, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hayata geçirilerek 28.03.2023 tarihli/32146 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme sayesinde BES katılımcıları, devlet katkısı hariç olmak üzere bireysel emeklilik sözleşmelerinden kaynaklı alacaklarının tamamını veya bir kısmını "Alacağın Devri Sözleşmesi" yoluyla bankalara devredebilecek.

Devir işlemi, bankalarla sınırlı tutulacak ve işveren emeklilik planları kapsama dahil edilmeyecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSB Başkanı Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'teki düzenlemeleri sektör olarak memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Benli, sigorta sektörünün uzun zamandır beklediği bu değişikliğin katılımcılar için önemli bir kolaylık olduğunu belirterek, "Yeni düzenleme, aynı zamanda ülkemizin tasarruf sistemi olarak gördüğümüz BES'in daha da gelişmesini sağlayacak. Düzenleme sayesinde artık katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmak yerine, BES birikimlerini teminat olarak göstererek uygun koşullarla kredi çekebilecekler. Böylece sistemden ayrılmadan finansal ihtiyaçlarını karşılayarak, başta devlet katkısı olmak üzere sistemin sunduğu birçok avantajdan yararlanmaya devam ederek sistemde daha uzun süre kalacaklar." ifadelerini kullandı.

"BES, gelişimini kesintisiz sürdürecek"

SEDDK'nin bu düzenlemeyle hem bireysel hem de milli tasarrufları korumak için önemli bir adım attığını vurgulayan Benli, şunları kaydetti:

"Bireylerin tasarrufları, emeklilikte yaşam standartlarını korumaları açısından olduğu kadar ülke ekonomisi için de kritik değerdedir. BES, doğası gereği orta ve uzun vadede kazanım sağlayan bir sistem. Ancak özellikle kısa süreli finansman ihtiyaçları, BES katılımcılarını, sistemdeki birikimlerini kullanmak ve sözleşmelerini sonlandırmak zorunda bırakabiliyordu. Sektör olarak bizim de önerimiz, BES'in uzun vadeli, emekliliğe dönük tasarruf yapısının korunması için birikimlerinin teminat gösterilerek kısa süreli finansman ihtiyaçları için uygun koşullarda kredi temin edilmesi, böylece sözleşmelerin devam ettirilmesiydi. SEDDK'nin yaptığı değişiklik, bunu sağlayabilecek çok kıymetli bir hamledir. Devletimizin destekleri ve SEDDK'nin özveriyle attığı adımlar sayesinde BES, gelişimini kesintisiz sürdürecek."

Düzenleme

Düzenlemeye göre, birikimleri teminat göstererek kredi kullanmak isteyen katılımcı ile banka arasında alacağın devri sözleşmesi kurulacak ve kredi kapanana kadar birikimleri BES'te nemalanmaya devam edecek.

Banka tarafından "Alacağın Devri Sözleşmesi"ndeki tutarın tahsil edildiği veya ilgili kredi borcunun kapandığı bilgisinin Emeklilik Gözetim Merkezi aracılığıyla şirkete bildirilmesiyle "Alacağın Devri Sözleşmesi" sona erecek.

Kredi borcunun muaccel hale gelmesinden 30 gün sonra banka, kalan borcu, devredilen alacaktan tahsil etmek için talepte bulunabilecek ve BES sözleşmesi sonlandırılarak ilgili borç, katılımcıya ödenecek tutardan düşülerek bankaya ödenecek.

BES'te alacağın devri dönemi

 

BES katılımcı sayısında rekor artış

 


 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)