BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTHY'de maaş indirimini kabul etmeyene istifa baskısı----

THY'de maaş indirimini kabul etmeyene istifa baskısı

THY'de maaş indirimini kabul etmeyene istifa baskısı
04 Eylül 2020 - 07:43 www.finansgundem.com

THY'nin Hava-İş ile imzaladığı maaşlarda indirim öngören sözleşmenin hemen ardından protokolü kabul etmeyen çalışanlara istifa mektubu imzalaması baskısı yapılmaya başlandı

Türk Hava Yolları (THY), yetkili sendika Hava-İş'le imzaladığı ve maaşlarda yüzde 30 ile 50 arasında indirim öngören protokolün üzerinden 24 saat geçmeden tüm çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül'e kadar süre verildi.

TASFİYE OPERASYONU

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) Yönetim Kurulu, bu talebe çok sert tepki gösterdi. THY'nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydeden HAVASEN, “Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” ifadesi kullanıldı. Açıklamada şu tespitler yapıldı:

AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER

“Çalışanlara, pandemi koşullarında, ileride telafi edilebilecek şekilde ve makul düzeyde bir tadil protokolü imzalatmak yerine insan onuruna yakışmayan bir teslim belgesini tamamen hukuk dışı bir yöntemle üyelerine tek tek onaylatmak ahlak dışıdır. Protokol koşullarını kabul etmeyenlere kıdem tazminatlarının yanına bonus olarak eklenen 2 aylık ihbar tazminatı ile işlerinden kendi rızaları ile ayrılmaları dayatılmaya başlandı. Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi.”

TAZMİNATLARINI ANCAK SENEYE ALABİLECEKLER

HAVASEN'den yapılan açıklamada, çalışanlara işten çıkartma yasağı nedeniyle ancak yasak bittikten sonra işten çıkartılacaklarının bildirilmesi konusunda da, “İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi dikkate alındığında ancak Temmuz 2021 tarihinde kıdem ve ihbar tazminatlarını alabileceklerini göstermektedir” denildi. (Sözcü / Yusuf Demir)

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Firat 04 Eylül 2020 12:10

  Ne agladiniz arkadas ya. Thy maaslari ulke geneliyle esitlendi. Evet zor ama herkes ayni gemide.

 • Gokhan Cetinoglu04 Eylül 2020 14:53

  Kabul eder yada etmez. Kimse bu konuda hiç bir şey diyemez. Kabul etmiyor ise de istifaya zorlayamazlar. İş Hukuku diye bir şey var. 

 • ao04 Eylül 2020 09:52

  Pandemi dönemi boyunca işe gitmeyen devlet memuru olan başta eğitim camiası öğretmenler, diyanet imamlar ve diğer kamu kuruluşlarında çalışıpta kurum yöneticileri tarafından corona virüs bahanesi ile tüm personelin eşit faydalanamadığı  yöneticilerin verdiği idari izinle işe gitmeyen vatandaşlardan da fedekarlık bekliyoruz. 

 • Oa04 Eylül 2020 22:44

  Bekleye bekleye bu hale gelmişsin biraz çalış düzelirsin.

 • Albay04 Eylül 2020 08:34

  Bazen fedakarlık dönemi vardır tüm havayolları işçi dökerken THY bu yolu secmedi çalışanlarında bu geçiş döneminde bu fedakarlığı yapması lazım bu özel bir durum yada tazminatın verilip iş akdinin feshi yapılması lazım bu gün o gün dur maalesef

 • Gokhan Cetinoglu04 Eylül 2020 14:51

  Zaten haberde dikkat çekilen durum sizin yorumunuzun 2 bölümünde geçen tazminat verilerek fesih yerine, istifaya zorlanıyor olmaları!

 • vatandaş04 Eylül 2020 09:15

  gereğinden fazla referansla çalışan alınan bir kurumda fedakarlığı çalışanlardan beklemek de manidar oluyor.