BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem'THY emin adımlarla ilerliyor'----

'THY emin adımlarla ilerliyor'

'THY emin adımlarla ilerliyor'
29 Ocak 2013 - 21:38 www.finansgundem.com

THY Ticari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Akkurt, THY'nin 5 yıldızlı havayolu şirketi olacağını söyledi

Türk Hava Yolları (THY) Ticari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Soner Akkurt, Avrupa'nın ilk 5 yıldızlı hava yolu olma yolunda emin adımlarla yürüdüklerini söyledi.
Anadolujet tarafından, ''Türkiye Uçuyor Buluşmaları''nın ilki Gaziantep'te Şehitkamil Kültür Merkezi'nde düzenlendi.
Toplantının açılışında konuşan THY Ticari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Akkurt, dünyayı birleştiren bir köprü olarak hizmet verdiklerini, son 10 yılda büyük özveriyle yaptıkları çalışmalarla bunu kanıtladıklarını belirtti.
''Son 2 yılda Avrupa'nın en iyi hava yolu olduk. Avrupa'nın ilk 5 yıldızlı hava yolu olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz'' diyen Akkurt, 97 ülkeye giderek bu alanda dünya rekoru kırdıklarını ifade etti.
THY'nin 202 uçakla 217 şehirde, 219 hava alanına giderek bu konuda dünyada 3. sırada bulunduğunu vurgulayan Akkurt, 2003 yılından beri hızla ivme kazanan pazarın büyümesi sonucunda yolcu sayısını 49 milyona, cirolarını da 10 milyar dolara çıkarma hedefleri olduğunu aktardı.
Akkurt, 2008 yılında, ''Anadolu halkı için uzakları yakın etme'' hedefiyle yola çıkarak Anadolujet'i faaliyete geçirdiklerine değinerek, geçen yıl 18 olan uçak sayılarını 2013 yılında 27'ye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Amaçlarının Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ''az da olsa'' katkı sağlamak olduğunu belirten Akkurt, ''Gelecek 10 yıl Türkiye'nin kaderini belirleyecek bir dönem. Bunun için başlattığımız 'Türkiye Uçuyor Buluşmaları', aile şirketleri, KOBİ'ler, Anadolu odaklı bir eğitim çalışması. Bu yıl 12 ili gezeceğiz'' diye konuştu.
''Türkiye Nasıl Uçar'' paneli
Açılışın ardından, Anadolujet Başkan Vekili İbrahim Doğan'ın başkanlığında ''Türkiye Nasıl Uçar'' konulu panel gerçekleştirildi.
Doğan, toplantının ilkini, ruhunda ''üretkenlik ve ticari kabiliyet'' olan Gaziantep'te düzenlemeyi tercih ettiklerini söyledi.
Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da Gaziantep'te halka açık şirket sayısının çok az olduğunu, sanayi şirketlerinin hepsinin aile şirketi olarak kurulduğunu ve kentin ekonomik başarısının altında bu şirketlerin yattığını belirtti.
Gaziantep'teki sanayicileri, ihracatçıları, yöneticileri ve emeği geçen bütün çalışanları kutlayan Konukoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Gaziantep'in ihracatla ticaretle sanayiyle olan bağı genlerinde var. Hem şehrin hem de buradaki insanların DNA'larında yatıyor. 1740 yılı Marsilya Liman kayıtlarına göre Antep malı kumaşlar Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Gaziantep, anlatmayla bitmeyen bir şehir.''
Gaziantep'ten 2012 yılında 5 milyar 879 milyon dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Konukoğlu, bu yılın ocak ayında bugün itibarıyla gerçekleştirilen ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 daha fazla olduğunu bildirdi.
Diğer konuşmacılar
PwC Türkiye Direktörü Mehmet Karakurt ise Türkiye'nin 2023 ve daha büyük hedeflerine ulaşması için aile şirketlerinin sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu belirtti.
OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu da 2012 yılında OSB'de 3 milyar 600 milyon kilovatsaat elektrik, 6,5 milyon ton su ve 360 milyon metreküp doğalgaz harcadıklarını aktardı.
Nakıboğlu, 4 organize sanayi bölgesinde 100 bin işçi istihdam ettiklerini belirterek, gelecek günlerde 5. organize sanayi bölgesinin hizmete alınacağını ve orada da 50 bin kişinin daha çalışacağını söyledi.
Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu da Türkiye'nin gidişatının ve konulan hedeflerinin potansiyeline göre yetersiz olduğunu vurguladı.
KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan ise Gaziantep'in ''bölgenin ağabeyi'' rolünde olduğuna değinerek, inovasyonun merkezi konumundaki kentin, üretimde ve ihracatta katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi gerektiğini vurguladı.
İletişim uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ da, ''Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Markalaşma'' konulu bir sunum yaptı.
Toplantının sonunda Soner Akkurt, Gaziantep Valisi Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e, şehrin ekonomik gelişiminde sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür plaketi verdi.
 
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)