BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriTemassız ödeme trendi yükseliyor----

Temassız ödeme trendi yükseliyor

Temassız ödeme trendi yükseliyor
15 Eylül 2021 - 18:15 www.finansgundem.com

Pandeminin ortaya çıkışıyla birlikte Dach ülkelerinde temassız ödeme tercihleri iki yılda %40 oranında arttı. Uzmanlar bu trendin gelecekte de devam edeceğini öngörüyor


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de üç çeyrekten uzun bir süre sonra temassız alışverişler hızlı bir ivme yakaladı. Üç ülkede pandemi öncesi rakamlara göre temassız ödemeler yaklaşık %40 artış gösterdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Dach Bölgesi olarak da bilinen bu bölgede yakın zamana kadar tüketiciler yoğunlukla nakit alışverişleri tercih ediyordu ve temassız ödemelere şüpheyle yaklaşılıyordu. Ancak bölgedeki tüketiciler pandeminin de etkisiyle son iki yılda temassız ödemelere oldukça etkileyici bir hızda geçiş yaptılar.

Ödeme işlemleri şirketi Nets’in rakamlarına göre Haziran 2019’da bölgedeki genel temassız işlemlerin sadece %40 oranında yapılıyordu. Şimdiyse ortalama temassız işlem oranı Almanya’da %77, Avusturya’da %82 ve İsviçre’de %80 olarak gözüküyor.

Finextra’nın haberine göre Nets Ticari Hizmetler CEO’su Robert Hoffmann konuyla ilgili açıklamasında, “Pandemi Dach Bölgesi’nde istikrarlı büyüme trendlerini hızlı bir şekilde artırdı. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin önünde sonunda temassız ödeme yöntemlerini yüksek seviyelerde benimsemesi kaçınılmazdı. Ancak bu tip katalizörler olmadan şu anki seviyelere ulaşmamız yıllar alırdı” ifadelerine yer verdi.

Dach Bölgesi oldukça dijitalleşmiş bir toplum olmasına karşın iki yıl öncesiyle karşılaştırıldığında temassız ödemeleri benimseme konusunda oldukça büyük bir gelişme kaydetmiş gibi görünüyor. Bu ilerleme Dach ülkelerini Nordik ülkelerle aynı seviyeye taşıyor. Ocak 2020’de Nordik ülkelerde temassız ödeme tercihleri %56 seviyesindeydi. Bu oran Ocak 2021’de %75’e kadar yükseldi. Norveç bu alanda olağanüstü bir gelişme göstererek Ocak 2020’deki %35’lik temassız ödeme oranını Ocak 2021’de %79’a taşıdı.

Hoffman bu eğilimin gelecekte de devam edeceğini öngörüyor. Yeni nesil SoftPOS işlemlerinin yaygınlaşmasıyla da yükseliş eğiliminin destekleneceğini düşünüyor.

Ödeme sistemleri şirketi CEO’su, “Giderek artan müşteri odaklı ürün ve çözüm geliştirme süreçleri, ödemelerin daha akıllı ve daha dijital hale dönüşmesi anlamına geliyor. Tüketicilerin mobil uygulamalar üzerinden ödeme yapmasına izin veren yeni SoftPOS çözümleriyle, manyetik şeritlerin ve EMV temas çiplerinin yalnızca nakitsiz ödemelerde istisnai durumlar için kullanıldığını veya tamamen kaybolduğunu göreceğiz. Ödemelerin geleceği temassız olacak" açıklamasında bulundu.

 

Zoom’a yeni özellik geliyor

 

Yapay zeka kullanımında kişisel veriler nasıl korunur?

 

Goldman Sachs'tan 2,2 milyar dolarlık satın alma

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)