BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTekstilde tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracatı----

Tekstilde tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracatı

Tekstilde tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracatı
11 Nisan 2022 - 12:06 www.finansgundem.com

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin ihracatı, martta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 19,8 artarak 22,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracatına ulaşıldı. 

Tekstil ve ham maddeleri sektörü, Ocak-Mart 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 2 milyar 650 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylece sektör, ilk çeyrekte tüm zamanların en yüksek ihracatını yaptı.

İhracat bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 20,8 artışla 60,3 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 235,6 milyar dolara çıktı. Geçen yılın mart ayında 868 milyon doları aşkın ihracat yapan tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 9,7 artışla 953 milyon dolarlık ihracata ulaştı.

Birinci sırada İstanbul var

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 346 milyon dolarlık bölümü İstanbul'dan yapıldı. İstanbul'u, 172 milyon dolarla Gaziantep ve 114 milyon dolarla Bursa takip etti.

En fazla dış satım İtalya'ya 

Tekstil ve ham maddeleri sektöründe geçen ay en fazla dış satım yapılan ülke, 106 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya'yı, 53 milyon dolarla ABD ve 51 milyon dolarla İspanya izledi.

Sektörde geçen ay en fazla ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 425 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 146 milyon dolarla Afrika ülkeleri ikinci, 73 milyon dolarla Orta Doğu ülkeleri üçüncü sırada yer aldı. Martta 167 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren tekstil ve ham maddeleri sektörü, aynı dönemde ülkenin toplam ihracatından da yüzde 4,2 pay aldı.

Bakan Varank: Tekstilde geri dönüşüme daha fazla önem verilmeli

Tekstil sektöründen ihracat artışı

Mobilya ihracatında sorun: Hammadde

“Artan hammadde fiyatı zarar riski yaratıyor”

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)