BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiTeknoloji devi işçi çıkarıyor----

Teknoloji devi işçi çıkarıyor

Teknoloji devi işçi çıkarıyor
16 Ağustos 2022 - 10:38 www.finansgundem.com

Küresel ekonomiye ilişkin yükselen belirsizlikler ile talep düşmesinin yaratacağı endişeler nedeniyle büyük teknoloji şirketleri önlemler alıyor.

Küresel ekonomide devam eden belirsizlikler teknoloji şirketlerinde işe alım süreçlerini etkiledi ve işten çıkarmalara sebep oldu. ABD merkezli teknoloji devi Apple harcamalarını düşürmek amacıyla geçtiğimiz günlerde sözleşmeli işe alım görevlilerinden 100’e yakın çalışanını işten çıkardı.

İşten çıkarma gerekçeleri ise şirketin mevcut iş ihtiyaçlarındaki değişiklikler ve küçülme olarak açıklandı. Bloomberg’in haberine göre, işten çıkartılan çalışanlar Apple için yeni çalışanları işe alma görevinden sorumluydu. Uzmanlara göre bu işten çıkarmalar keskin bir yavaşlamanın altını çiziyor.

Küresel ekonomiye ilişkin artan belirsizlikler ile talep daralmasının yaratacağı baskı ve resesyon endişeleri nedeniyle büyük teknoloji şirketleri geçtiğimiz aylarda kemer sıkmaya başlamıştı.

HARCAMALARDA ARTIŞ YAVAŞLADI

Önceki ay Apple’ın ekonomideki olası sıkıntılarla baş edebilmek için gelecek yıl işe alımları ve harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planladığına dönük haberler çıkmıştı. Meta, Microsoft, Amazon, Google gibi yavaşlamaya giden Silikon Vadisi devlerine Apple'ın da katılması ise ekonomiye dair endişeleri artırmıştı.

Haberin ardından Apple CEO’su Tim Cook bir konuşmasında şirketin bazı alanlara yatırım yapmaya devam etse bile harcamalarında daha dikkatli olacağını doğruladı.

Cook, “Düşüş döneminde yatırım yapmaya inanıyoruz ve bu yüzden insanları işe almaya ve alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ancak bunu yaparken gerçekleri kabul ederek daha bilinçli davranıyoruz” dedi.

YAVAŞLAMAYA GİDİLDİ

Geçtiğimiz aylarda Amazon, Tesla, Google ve Microsoft gibi şirketlerin benzer şekilde yavaşlamaya gittiğine dönük haberler de piyasaları etkilemişti.

Dev şirketler daha önce işe alım oranını azalttığını açıklamıştı. Bazı şirketlerinse daralmaya işaret eden radikal adımlar attığı görülmüştü. Örneğin Microsoft, geçen ay yeniden yapılanmanın bir parçası olarak bazı pozisyonları ortadan kaldırdığını açıkladı.

Tesla ise haziranda yüzlerce işçiyi işten çıkardı ve California'daki Autopilot otonom sürüş tesisini kapattı. Tesla CEO'su Elon Musk daha önce, giderek sarsılan ekonomik ortamda işten çıkarmaların gerekli olacağını söylemişti.

Teknoloji devleriyle başlayan bu sürecin diğer sektörlerde de yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu.

Apple, hatalı klavye tasarımı için 50 milyon dolar ödeyecek

 

Apple istihdamda frene basacak

 

Şirket avukatı Apple'ı ve hissedarları dolandırdı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)